Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční hry

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Průměr Měsíce měří asi 3476 kilometrů (2160 mil). Ovšem pro měsíční nadšence je také důležitý zdánlivý úhlový průměr, neboli úhel, který daný objekt vykrývá. Úhlová velikost závisí na vzdálenosti, čím dále objekt je, tím menší úhel pokrývá. Měsíc se nachází asi 400 000 kilometrů daleko, takže jeho úhlový průměr je pouze asi 1/2 stupně a tak jej snadno pokryjete špičkou prstu při nataženém rameni, nebo třeba svinovacím metrem, který v dálce drží váš kamarád. Slunce je samozřejmě mnohem větší než Měsíc, asi 400 krát, ale zrovna dnes nový měsíc Slunce zakryje. Úplné zatmění Slunce lze vidět podél jeho stopy v severní Kanadě, Arktidě, na Sibiři a v severní Číně. Částečné zatmění je ovšem viditelné z širší oblasti. Sluneční zatmění ilustruje šťastnou shodu, že přestože je průměr Slunce 400 krát větší jako průměr Měsíce, tak je také 400 krát dále, takže Slunce i Měsíc mají přesně stejnou úhlovou velikost.

Štítky: Měsíc, Slunce, Sluneční zatmění, Angular size, Diameter


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »