Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tričko se zatměním

Uznání a copyright: Philippe Haake

Každý se samozřejmě stará o to, co si při zatmění slunce vzít na sebe. Nikdo se nemusí bát, příroda se sama postará o projekci obrazů při zatmění, takže na viditelných površích včetně oblečení se objevují stylové vzory a to zrovna ve správný čas. Běžné je, že malé díry mezi listy na stromech působí jako dírkové komory a tak generují mnohonásobné obrazy zatmění. Astronom Philippe Haake při pozorování prstencového zatmění Slunce v Madridu 3. října 2005 potkal kamaráda, který měl další inspiraci. Výsledkem bylo, že vzor na "tričku pro zatmění" vytvořila mřížka malých dírek v cedníku. Zatímco včerejší zatmění Slunce bylo úplné jenom v úzkém pásu v severní Kanadě, který pokračoval přes Arktidu a končil v Číně, tak částečné zatmění bylo vidět z většiny Evropy a Azie.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Pinhole image


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »