Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa NGC 290: Pokladnice hvězd

uznání: ESA & NASA; Acknowledgement: E. Olszewski (U. Arizona)

Ani šperky tak jasně nezáří, jenom hvězdy. Na tomto nádherném pohledu plném zářivosti a barev se třpytí hvězdy z otevřené hvězdokupy NGC 290 jako drahokamy v pokladnici. Tuto nahoře zobrazenou fotogenickou kupu nedávno z oběžné dráhy zachytil Hubblův kosmický dalekohled. Hvězdy z otevřených hvězdokup jsou mladší, obsahují méně hvězd a ve srovnání s kulovými hvězdokupami mají mnohem větší podíl modrých hvězd. NGC 290 se nachází asi 200 000 světelných let daleko v sousední galaxii zvané Malé Magellanovo mračno (Small Cloud of Magellan - SMC). Tato otevřená hvězdokupa obsahuje stovky hvězd a měří asi 65 světelných let. NGC 290 a další otevřené hvězdokupy jsou dobrými laboratořemi pro studium jak se vyvíjí hvězdy s různými hmotnostmi, jelikož všechny hvězdy v hvězdokupě vznikly ve stejnou dobu.

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, NGC 290


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »