Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa NGC 290: Pokladnice hvězd

uznání: ESA & NASA; Acknowledgement: E. Olszewski (U. Arizona)

Ani šperky tak jasně nezáří, jenom hvězdy. Na tomto nádherném pohledu plném zářivosti a barev se třpytí hvězdy z otevřené hvězdokupy NGC 290 jako drahokamy v pokladnici. Tuto nahoře zobrazenou fotogenickou kupu nedávno z oběžné dráhy zachytil Hubblův kosmický dalekohled. Hvězdy z otevřených hvězdokup jsou mladší, obsahují méně hvězd a ve srovnání s kulovými hvězdokupami mají mnohem větší podíl modrých hvězd. NGC 290 se nachází asi 200 000 světelných let daleko v sousední galaxii zvané Malé Magellanovo mračno (Small Cloud of Magellan - SMC). Tato otevřená hvězdokupa obsahuje stovky hvězd a měří asi 65 světelných let. NGC 290 a další otevřené hvězdokupy jsou dobrými laboratořemi pro studium jak se vyvíjí hvězdy s různými hmotnostmi, jelikož všechny hvězdy v hvězdokupě vznikly ve stejnou dobu.

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, NGC 290


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »