Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové paprsky z mlhoviny kočičí oko

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO; Optical: NASA/STScI

Vzory v planetární mlhovině NGC 6543 vnukají její populární název mlhovina Kočičí oko. Podrobné optické snímky ve falešných barvách z Hubblova kosmického dalekohledu už od roku 1995 podrobně zachycují detaily vírů této zářící mlhoviny, o které je známo, že je plynnou obálkou odvrženou od umírající slunci podobné hvězdy, která je od Země 3000 světelných let daleko. Tento kompozitní obraz kombinuje poslední Hubblův optický snímek kočičího oka s novými rentgenovými údaji z družicové observatoře Chandra a překvapivě vykazuje intenzivní rentgenovovou emisi, která ukazuje na přítomnost extrémně horkého plynu. Rentgenová emise je vidět v modrofialových odstínech barev a je superponovaná na střed mlhoviny. Samotná centrální hvězda je zřetelně ponořená do plynu o teplotě mnoha miliónů kelvinů s rentgenovou emisí. Další kapsy rentgenového záření se zdají být ohraničeny chladnějším plynem, který září v optických vlnových délkách, což je jasným důkazem, že expandující rentgenový horký plyn utváří filamenty a struktury opticky viditelného Kočičího oka Při pohledu do Kočičího oka astronomové vidí osud našeho slunce, kterému je souzeno vstoupit do vývojové fáze planetární mlhoviny ... za asi 5 miliard let.

Štítky: Planetární mlhovina, Rentgenové paprsky, Cat's eye nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »