Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové paprsky z mlhoviny kočičí oko

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO; Optical: NASA/STScI

Vzory v planetární mlhovině NGC 6543 vnukají její populární název mlhovina Kočičí oko. Podrobné optické snímky ve falešných barvách z Hubblova kosmického dalekohledu už od roku 1995 podrobně zachycují detaily vírů této zářící mlhoviny, o které je známo, že je plynnou obálkou odvrženou od umírající slunci podobné hvězdy, která je od Země 3000 světelných let daleko. Tento kompozitní obraz kombinuje poslední Hubblův optický snímek kočičího oka s novými rentgenovými údaji z družicové observatoře Chandra a překvapivě vykazuje intenzivní rentgenovovou emisi, která ukazuje na přítomnost extrémně horkého plynu. Rentgenová emise je vidět v modrofialových odstínech barev a je superponovaná na střed mlhoviny. Samotná centrální hvězda je zřetelně ponořená do plynu o teplotě mnoha miliónů kelvinů s rentgenovou emisí. Další kapsy rentgenového záření se zdají být ohraničeny chladnějším plynem, který září v optických vlnových délkách, což je jasným důkazem, že expandující rentgenový horký plyn utváří filamenty a struktury opticky viditelného Kočičího oka Při pohledu do Kočičího oka astronomové vidí osud našeho slunce, kterému je souzeno vstoupit do vývojové fáze planetární mlhoviny ... za asi 5 miliard let.

Štítky: Planetární mlhovina, Rentgenové paprsky, Cat's eye nebula


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »