Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce v Číně

Uznání a copyright: Bill Buckingham

Co je to ta černá tečka přes Slunce? Měsíc. Minulý víkend Slunce během dne potemnělo, jelikož je Měsíc zcela úplně zakryl. Toto úplné zatmění Slunce bylo viditelné na úzkém proužku Země sahajícím od severní Kanady po Čínu. Jak je nahoře vidět, tak se sešly spousty nadšených pozorovatelů, aby se podívali na částečné nebo na úplné zatmění, které trvalo jen několik minut. Snímek nahoře byl pořízen během totality poblíž města Barkol v Xinjiangu v Číně a na obzoru je vidět pohoří Barkol Shan. Přestože jsou nejjasnější části Slunce zakryté, tak se stala zjevnou normálně neviditelná korona horkého plynu kolem Slunce. Vlevo nahoře od Měsíce, který zakryl Slunce jsou planety Merkur a Venuše. Zvýšené ztemnění oblohy vpravo ukazuje na potemnělou atmosféru, která vznikla průchodem stínového kužele úplného slunečního zatmění. Příští úplné zatmění Slunce nastane další červenec a bude vidět v částech Indie a Číny.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, China


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »