Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce v Číně

Uznání a copyright: Bill Buckingham

Co je to ta černá tečka přes Slunce? Měsíc. Minulý víkend Slunce během dne potemnělo, jelikož je Měsíc zcela úplně zakryl. Toto úplné zatmění Slunce bylo viditelné na úzkém proužku Země sahajícím od severní Kanady po Čínu. Jak je nahoře vidět, tak se sešly spousty nadšených pozorovatelů, aby se podívali na částečné nebo na úplné zatmění, které trvalo jen několik minut. Snímek nahoře byl pořízen během totality poblíž města Barkol v Xinjiangu v Číně a na obzoru je vidět pohoří Barkol Shan. Přestože jsou nejjasnější části Slunce zakryté, tak se stala zjevnou normálně neviditelná korona horkého plynu kolem Slunce. Vlevo nahoře od Měsíce, který zakryl Slunce jsou planety Merkur a Venuše. Zvýšené ztemnění oblohy vpravo ukazuje na potemnělou atmosféru, která vznikla průchodem stínového kužele úplného slunečního zatmění. Příští úplné zatmění Slunce nastane další červenec a bude vidět v částech Indie a Číny.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, China


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »