Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1818: Mladá kulová hvězdokupa

Uznání: Diedre Hunter (Lowell Obs.) et al., HST, NASA

Kulové hvězdokupy kdysi Mléčné dráze vládly. Za starých časů, když se naše Galaxie teprve zformovala, byly v naší Galaxii snad tisíce kulových hvězdokup. Dnes jich zůstalo snad 200. Hodně kulových hvězdokup bylo zničeno v průběhu věků při opakovaných vzájemných přiblíženích nebo při příblíženích ke galaktickému centru. Přežívající pozůstatky jsou starší, než jakékoliv pozemské fosílie, starší než kterékoliv jiné struktury v naší Galaxii a samy vymezují časný vesmír. V naší Mléčné dráze existuje jen málo, pokud vůbec, mladých kulových hvězdokup, protože nejsou vhodné podmínky ke vzniku jejich většího počtu. V sousední galaxii LMC ale věci vypadají jinak. Na snímku nahoře je "mladá" kulová hvězdokupa, která tam sídlí: NGC 1818. Její pozorování ukazují, že vznikla teprve před 40 milióny let, tedy teprve včera ve srovnání s věkem 12 miliard let u kulových hvězdokup v naší vlastní Mléčné dráze.

Štítky: Hvězdy, Kulová hvězdokupa, NGC 1818


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »