Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie na řetízku

Uznání a copyright: Acquisition - Martin Winder, Processing - Warren Keller

Galaxie NGC 5216 (vpravo nahoře) a NGC 5218 opravdu vypadají, jako by byly na řetízku. Tím řetízkem je ale samozřejmě kosmická stopa plynu, prachu a hvězd dlouhá asi 22 000 světelných let. Podle svého objevitele se jmenuje Keenanova soustava nebo také Arp 104 a tento vzájemně se ovlivňující pár galaxií je v souhvězdí Velké medvědice ve vzdálenosti asi 17 miliónů světelných let. Stopa trosek, která je spojuje spolu kometárním vzhledem protažení NGC 5218 a zkroucenými rameny NGC 5216 jsou důsledkem vzájemných gravitačních slapů, které galaxie při jejich vzájemném opakovaném přibližování rozrušují. Tato přiblížení, která galaxie protahují po miliardy let nakonec nejspíš vyústí do sloučení v jednu jedinou hvězdnou galaxii. Taková velkolepá slučování galaxií se nyní považují za normální součást vývoje galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy.
Oprava: Na nedokončený překlad upozornil 25.8. Josef Pavlík

Štítky: Interacting galaxies, Ngc5216, Ngc5218, Keenan's system, Arp104


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »