Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie na řetízku

Uznání a copyright: Acquisition - Martin Winder, Processing - Warren Keller

Galaxie NGC 5216 (vpravo nahoře) a NGC 5218 opravdu vypadají, jako by byly na řetízku. Tím řetízkem je ale samozřejmě kosmická stopa plynu, prachu a hvězd dlouhá asi 22 000 světelných let. Podle svého objevitele se jmenuje Keenanova soustava nebo také Arp 104 a tento vzájemně se ovlivňující pár galaxií je v souhvězdí Velké medvědice ve vzdálenosti asi 17 miliónů světelných let. Stopa trosek, která je spojuje spolu kometárním vzhledem protažení NGC 5218 a zkroucenými rameny NGC 5216 jsou důsledkem vzájemných gravitačních slapů, které galaxie při jejich vzájemném opakovaném přibližování rozrušují. Tato přiblížení, která galaxie protahují po miliardy let nakonec nejspíš vyústí do sloučení v jednu jedinou hvězdnou galaxii. Taková velkolepá slučování galaxií se nyní považují za normální součást vývoje galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy.
Oprava: Na nedokončený překlad upozornil 25.8. Josef Pavlík

Štítky: Interacting galaxies, Ngc5216, Ngc5218, Keenan's system, Arp104


30. vesmírný týden 2026

30. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 7. do 26. 7. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nízko nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zřejmě jen přechodně nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2. Super Heavy Starship nakonec v noci na pátek po zážehu motorů neodstartovala k plánovanému 13. letu, odklad znamená další pokus v tomto týdnu. Před 15 lety jsme mohli naposledy sledovat na obloze raketoplán.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce venuse mesic

17.07. 22:08

Další informace »