Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie na řetízku

Uznání a copyright: Acquisition - Martin Winder, Processing - Warren Keller

Galaxie NGC 5216 (vpravo nahoře) a NGC 5218 opravdu vypadají, jako by byly na řetízku. Tím řetízkem je ale samozřejmě kosmická stopa plynu, prachu a hvězd dlouhá asi 22 000 světelných let. Podle svého objevitele se jmenuje Keenanova soustava nebo také Arp 104 a tento vzájemně se ovlivňující pár galaxií je v souhvězdí Velké medvědice ve vzdálenosti asi 17 miliónů světelných let. Stopa trosek, která je spojuje spolu kometárním vzhledem protažení NGC 5218 a zkroucenými rameny NGC 5216 jsou důsledkem vzájemných gravitačních slapů, které galaxie při jejich vzájemném opakovaném přibližování rozrušují. Tato přiblížení, která galaxie protahují po miliardy let nakonec nejspíš vyústí do sloučení v jednu jedinou hvězdnou galaxii. Taková velkolepá slučování galaxií se nyní považují za normální součást vývoje galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy.
Oprava: Na nedokončený překlad upozornil 25.8. Josef Pavlík

Štítky: Interacting galaxies, Ngc5216, Ngc5218, Keenan's system, Arp104


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »