Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet Mezinárodní kosmické stanice před Sluncem

Uznání na copyright: Martin Wagner

Toto není sluneční skvrna. To je Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) zachycená prů průletu před Sluncem. Samostatné sluneční skvrny mají tmavou centrální umbru, světlejší okolní penumbru, ale žádné sluneční panely. Namísto toho je ISS složitý a více vřetenový mechanismus, jeden z největších a nejdůmyslnějších strojů, které kdy lidstvo vytvořilo. Navíc, sluneční skvrny se vyskytují na Slunci, zatímco ISS obíhá kolem Země. Přechod ISS před Sluncem není tak neobvyklý, jelikož kolem Země obíhá každých 90 minut, ovšem vzácné je načasování a správný přístroj pro pěkný obrázek. Je podivné, že kromě této nepravé skvrny minulý týden na Slunci nebyly žádné skutečné sluneční skvrny. Od začátku současného slunečního minima, tedy období nízké sluneční aktivity, jsou sluneční skvrny na Slunci velice vzácné. Ačkoliv v průběhu tohoto slunečního minima bylo zaznamenáno méně slunečních skvrn, než během mnoha předešlých dekád, tak taková nízká sluneční aktivita není zase tak neobvyklá.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, ISS


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »