Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet Mezinárodní kosmické stanice před Sluncem

Uznání na copyright: Martin Wagner

Toto není sluneční skvrna. To je Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) zachycená prů průletu před Sluncem. Samostatné sluneční skvrny mají tmavou centrální umbru, světlejší okolní penumbru, ale žádné sluneční panely. Namísto toho je ISS složitý a více vřetenový mechanismus, jeden z největších a nejdůmyslnějších strojů, které kdy lidstvo vytvořilo. Navíc, sluneční skvrny se vyskytují na Slunci, zatímco ISS obíhá kolem Země. Přechod ISS před Sluncem není tak neobvyklý, jelikož kolem Země obíhá každých 90 minut, ovšem vzácné je načasování a správný přístroj pro pěkný obrázek. Je podivné, že kromě této nepravé skvrny minulý týden na Slunci nebyly žádné skutečné sluneční skvrny. Od začátku současného slunečního minima, tedy období nízké sluneční aktivity, jsou sluneční skvrny na Slunci velice vzácné. Ačkoliv v průběhu tohoto slunečního minima bylo zaznamenáno méně slunečních skvrn, než během mnoha předešlých dekád, tak taková nízká sluneční aktivita není zase tak neobvyklá.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, ISS


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »