Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet Mezinárodní kosmické stanice před Sluncem

Uznání na copyright: Martin Wagner

Toto není sluneční skvrna. To je Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) zachycená prů průletu před Sluncem. Samostatné sluneční skvrny mají tmavou centrální umbru, světlejší okolní penumbru, ale žádné sluneční panely. Namísto toho je ISS složitý a více vřetenový mechanismus, jeden z největších a nejdůmyslnějších strojů, které kdy lidstvo vytvořilo. Navíc, sluneční skvrny se vyskytují na Slunci, zatímco ISS obíhá kolem Země. Přechod ISS před Sluncem není tak neobvyklý, jelikož kolem Země obíhá každých 90 minut, ovšem vzácné je načasování a správný přístroj pro pěkný obrázek. Je podivné, že kromě této nepravé skvrny minulý týden na Slunci nebyly žádné skutečné sluneční skvrny. Od začátku současného slunečního minima, tedy období nízké sluneční aktivity, jsou sluneční skvrny na Slunci velice vzácné. Ačkoliv v průběhu tohoto slunečního minima bylo zaznamenáno méně slunečních skvrn, než během mnoha předešlých dekád, tak taková nízká sluneční aktivita není zase tak neobvyklá.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, ISS


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »