Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice se zase rozrostla

Uznání: STS-124 Shuttle Crew, NASA

Rozvoj Mezinárodní kosmické stanice (ISS) zase změnil její vzhled. Raketoplán Discovery už dříve v tomto měsíci ISS navštívil a přidal další díly včetně japonské vědecké laboratoře Kibo. Na tomto snímku, který pořídila posádka Discovery po opuštění ISS před návratem na Zemi, jsou vidět celé rozložité sluneční panely. Jak se tato nejodlehlejší vesmírná základna v několika minulých letech rozvíjela lze vidět při porovnání snímku nahoře s minulými snímky. Je tam také vidět mnoho různých typů modulů, robotické rameno, jinou impozantní soustavu slunečních panelů a zásobovací loď. Konstrukce ISS začala v roce 1998.

Štítky: Raketoplán, ISS, Kibo


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »