Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ithaca Chasma: Velká puklina na Saturnově Tethysu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikla tato velká puklina na Saturnově měsíci Tethys? Nikdo si není jistý. Tento dlouhý kaňon, formálněji zvaný Ithaca Chasma probíhá na snímku nahoře napravo a dosahuje asi 2000 kilometrů a je široký až 100 kilometrů. Snímek nahoře pořídila družice Saturnu kosmická sonda Cassini, když minulý měsíc kolem tohoto ledového měsíce prolétala. K hypotézám o vzniku Ithaca Chasma patří prasknutí vnější kůry Tethysu, když se měsíc před dlouhou dobou ochlazoval a také že tato prasklina může nějak souviset s velkým bazénem, velkým impaktním kráterem Odyseus, který je na tomto neobvyklém měsíci často vidět. Sonda Cassini už obíhá Saturn asi 4 roky a má pokračovat ve zkoumání a fotografování Saturnu přinejmenším další dva roky.

Štítky: Tethys, Ithaca Chasma, Great rift


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »