Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ithaca Chasma: Velká puklina na Saturnově Tethysu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikla tato velká puklina na Saturnově měsíci Tethys? Nikdo si není jistý. Tento dlouhý kaňon, formálněji zvaný Ithaca Chasma probíhá na snímku nahoře napravo a dosahuje asi 2000 kilometrů a je široký až 100 kilometrů. Snímek nahoře pořídila družice Saturnu kosmická sonda Cassini, když minulý měsíc kolem tohoto ledového měsíce prolétala. K hypotézám o vzniku Ithaca Chasma patří prasknutí vnější kůry Tethysu, když se měsíc před dlouhou dobou ochlazoval a také že tato prasklina může nějak souviset s velkým bazénem, velkým impaktním kráterem Odyseus, který je na tomto neobvyklém měsíci často vidět. Sonda Cassini už obíhá Saturn asi 4 roky a má pokračovat ve zkoumání a fotografování Saturnu přinejmenším další dva roky.

Štítky: Tethys, Ithaca Chasma, Great rift


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »