Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ithaca Chasma: Velká puklina na Saturnově Tethysu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikla tato velká puklina na Saturnově měsíci Tethys? Nikdo si není jistý. Tento dlouhý kaňon, formálněji zvaný Ithaca Chasma probíhá na snímku nahoře napravo a dosahuje asi 2000 kilometrů a je široký až 100 kilometrů. Snímek nahoře pořídila družice Saturnu kosmická sonda Cassini, když minulý měsíc kolem tohoto ledového měsíce prolétala. K hypotézám o vzniku Ithaca Chasma patří prasknutí vnější kůry Tethysu, když se měsíc před dlouhou dobou ochlazoval a také že tato prasklina může nějak souviset s velkým bazénem, velkým impaktním kráterem Odyseus, který je na tomto neobvyklém měsíci často vidět. Sonda Cassini už obíhá Saturn asi 4 roky a má pokračovat ve zkoumání a fotografování Saturnu přinejmenším další dva roky.

Štítky: Tethys, Ithaca Chasma, Great rift


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »