Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Co je Hannyho Voorwerp

Uznání: Galaxy Zoo Project, ING

Co je to ta zelená věc? Nadšení dobrovolníci, kteří propátrávají snímky zoo galaxií objevili něco opravdu podivného. Tento tajemný objekt je neobvykle zelený, nepřísluší žádnému jasnému galaktickému typu a nachází se pod poměrně normálně vypadající spirální galaxií IC 2497. Tento podivný zelený "voorwerp" (holandsky "objekt") objevil v minulém roce holandský školní učitel Hanny van Arkel. Projekt galaktické zoo podněcuje nadšené pozorovatele, aby pátrali v SDSS snímcích a klasifikovali typy galaxií. Následná pozorování ukázala, že záhadný zelený objekt nyní populárně zvaný Hannyho Voorwerp je ve stejné vzdálenosti jako sousedící galaxie IC 2497. Výzkum sice ještě stále pokračuje, ale jedna z předních hypotéz praví, že Hannyho Voorwerp je malá galaxie, která působí jako velká reflekční mlhovina, odrážející světlo jasného kvasaru, události ke které ve středu IC 2497 došlo asi před 100 000 lety. Na snímku nahoře je Hannyho Voorwerp nedávno zachycený 4.2 m dalekohledem Williama Hershela na Kanárských ostrovech Mattem Jarvisem, Kevinem Schawinskim a Williamem Keelem.

Štítky: Hanny's Voorwerp, Galaxy Zoo


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »