Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Co je Hannyho Voorwerp

Uznání: Galaxy Zoo Project, ING

Co je to ta zelená věc? Nadšení dobrovolníci, kteří propátrávají snímky zoo galaxií objevili něco opravdu podivného. Tento tajemný objekt je neobvykle zelený, nepřísluší žádnému jasnému galaktickému typu a nachází se pod poměrně normálně vypadající spirální galaxií IC 2497. Tento podivný zelený "voorwerp" (holandsky "objekt") objevil v minulém roce holandský školní učitel Hanny van Arkel. Projekt galaktické zoo podněcuje nadšené pozorovatele, aby pátrali v SDSS snímcích a klasifikovali typy galaxií. Následná pozorování ukázala, že záhadný zelený objekt nyní populárně zvaný Hannyho Voorwerp je ve stejné vzdálenosti jako sousedící galaxie IC 2497. Výzkum sice ještě stále pokračuje, ale jedna z předních hypotéz praví, že Hannyho Voorwerp je malá galaxie, která působí jako velká reflekční mlhovina, odrážející světlo jasného kvasaru, události ke které ve středu IC 2497 došlo asi před 100 000 lety. Na snímku nahoře je Hannyho Voorwerp nedávno zachycený 4.2 m dalekohledem Williama Hershela na Kanárských ostrovech Mattem Jarvisem, Kevinem Schawinskim a Williamem Keelem.

Štítky: Hanny's Voorwerp, Galaxy Zoo


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »