Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27 není kometa

Uznání a copyright: Nik Szymanek, w/Faulkes Telescope North

Astronom Charles Messier se narodil 26. června 1730 a v 18. století pátral ve Francii na obloze po kometách. Aby vyloučil nedorozumění a aby zlepšil své pátrání po kometách, tak tento objekt pečlivě zaznamenal pod číslem 27 na svém seznamu věcí, které jistě nejsou kometami. Astronomové 21. století by tento objekt sice klasifikovali jako planetární mlhovinu, ale planeta to není, i když se v malém dalekohledu může jevit kulatá jako planeta. Messier 27 (M27) je nyní výborným příkladem plynné mlhoviny, která vzniká, pokud slunci podobná hvězda spotřebuje ve svém jádře nukleární palivo. Mlhovina vzniká odvržením vnějších vrstev do vesmíru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Tento krásně symetrický mrak mezihvězdného plynu je znám po populárním názvem mlhovina Činka, má přes 2.5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento impozantní barevný kompozitní obraz zvýrazňuje jemné útvary v mlhovině. Byl pořízen robotizovaným dalekohledem na Havaji s využitím úzkopásmových filtrů citlivých na emisi atomů kyslíku (zobrazeny zeleně) a atomů vodíku. Emise vodíku je vidět jako červená (H-alfa) nebo slabší modravá barva (H-beta).

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »