Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27 není kometa

Uznání a copyright: Nik Szymanek, w/Faulkes Telescope North

Astronom Charles Messier se narodil 26. června 1730 a v 18. století pátral ve Francii na obloze po kometách. Aby vyloučil nedorozumění a aby zlepšil své pátrání po kometách, tak tento objekt pečlivě zaznamenal pod číslem 27 na svém seznamu věcí, které jistě nejsou kometami. Astronomové 21. století by tento objekt sice klasifikovali jako planetární mlhovinu, ale planeta to není, i když se v malém dalekohledu může jevit kulatá jako planeta. Messier 27 (M27) je nyní výborným příkladem plynné mlhoviny, která vzniká, pokud slunci podobná hvězda spotřebuje ve svém jádře nukleární palivo. Mlhovina vzniká odvržením vnějších vrstev do vesmíru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Tento krásně symetrický mrak mezihvězdného plynu je znám po populárním názvem mlhovina Činka, má přes 2.5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento impozantní barevný kompozitní obraz zvýrazňuje jemné útvary v mlhovině. Byl pořízen robotizovaným dalekohledem na Havaji s využitím úzkopásmových filtrů citlivých na emisi atomů kyslíku (zobrazeny zeleně) a atomů vodíku. Emise vodíku je vidět jako červená (H-alfa) nebo slabší modravá barva (H-beta).

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »