Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27 není kometa

Uznání a copyright: Nik Szymanek, w/Faulkes Telescope North

Astronom Charles Messier se narodil 26. června 1730 a v 18. století pátral ve Francii na obloze po kometách. Aby vyloučil nedorozumění a aby zlepšil své pátrání po kometách, tak tento objekt pečlivě zaznamenal pod číslem 27 na svém seznamu věcí, které jistě nejsou kometami. Astronomové 21. století by tento objekt sice klasifikovali jako planetární mlhovinu, ale planeta to není, i když se v malém dalekohledu může jevit kulatá jako planeta. Messier 27 (M27) je nyní výborným příkladem plynné mlhoviny, která vzniká, pokud slunci podobná hvězda spotřebuje ve svém jádře nukleární palivo. Mlhovina vzniká odvržením vnějších vrstev do vesmíru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Tento krásně symetrický mrak mezihvězdného plynu je znám po populárním názvem mlhovina Činka, má přes 2.5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento impozantní barevný kompozitní obraz zvýrazňuje jemné útvary v mlhovině. Byl pořízen robotizovaným dalekohledem na Havaji s využitím úzkopásmových filtrů citlivých na emisi atomů kyslíku (zobrazeny zeleně) a atomů vodíku. Emise vodíku je vidět jako červená (H-alfa) nebo slabší modravá barva (H-beta).

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »