Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27 není kometa

Uznání a copyright: Nik Szymanek, w/Faulkes Telescope North

Astronom Charles Messier se narodil 26. června 1730 a v 18. století pátral ve Francii na obloze po kometách. Aby vyloučil nedorozumění a aby zlepšil své pátrání po kometách, tak tento objekt pečlivě zaznamenal pod číslem 27 na svém seznamu věcí, které jistě nejsou kometami. Astronomové 21. století by tento objekt sice klasifikovali jako planetární mlhovinu, ale planeta to není, i když se v malém dalekohledu může jevit kulatá jako planeta. Messier 27 (M27) je nyní výborným příkladem plynné mlhoviny, která vzniká, pokud slunci podobná hvězda spotřebuje ve svém jádře nukleární palivo. Mlhovina vzniká odvržením vnějších vrstev do vesmíru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Tento krásně symetrický mrak mezihvězdného plynu je znám po populárním názvem mlhovina Činka, má přes 2.5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento impozantní barevný kompozitní obraz zvýrazňuje jemné útvary v mlhovině. Byl pořízen robotizovaným dalekohledem na Havaji s využitím úzkopásmových filtrů citlivých na emisi atomů kyslíku (zobrazeny zeleně) a atomů vodíku. Emise vodíku je vidět jako červená (H-alfa) nebo slabší modravá barva (H-beta).

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »