Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M81: Krmení černé díry

Uznání: X-ray: NASA/CXC/Wisconsin/D.Pooley & CfA/A.Zezas;
Optical: NASA/ESA/CfA/A.Zezas; UV: NASA/JPL-Caltech/CfA/J.Huchra et al.; IR: NASA/JPL-Caltech/CfA

Tento impozantní barevný kompozit ukazuje spirální galaxii M81 napříč elektromagnetickým spektrem. Obrázek kombinuje rentgenové údaje z observatoře Chandra (modrá), infračervené údaje ze Spitzerova kosmického dalekohledu a ultrafialový snímek z družice GALEX (nachová) se snímkem ve viditelném světle z Hubbla (zelená). Vložený obrázek zvýrazňuje rentgenové záření z některých černých děr v M81 včetně černých děr v binárních soustavách s desetinásobkem hmotnosti Slunce, stejně jako i centrální superhmotné černé díry více jak 70 miliónů slunečních hmotností. Porovnávání počítačových modelů výstupu energie z obřích černých děr s údaji na mnoha vlnových délkách ukazuje, že krmení takového monstra je poměrně jednoduché, energie a radiace se generuje, když materiál v centrálních oblastech víří dovnitř za vzniku akrečního disku. Tento proces vypadá téměř stejně, jako akreční proces, který krmí v M81 černé díry se stelární hmotností, i když centrální černá díra je miliónkrát hmnotnější. Samotná M81 měří asi 70 000 světelných let a je ve vzdálenosti pouhých 12 miliónů světelných let v severním souhvězdí Velká medvědice (Ursa Major).

Štítky: Chandra, Černá díra, Hubble, M81, Spitzer, GALEX, Multiwavelength astronomy


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »