Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid u Ayersovy skály

Uznání a copyright: Joseph Brimacombe

Výsledkem víkendových cest za astrofotografií do centrální Austrálie bývají nádherné záběry oblohy. Na tomto příkladu zaznamenaném v březnu 2006 vychází nad obzorem planety Země a nad pískovcovým masívem zvaným Uluru nebo též Ayersova skála střed naší Mléčné dráhy. Poté, co fotograf Joseph Brimacombe nastavil dvě kamery, jednu širokoúhlou a druhou s teleobjektivem, aby na sérii expozic zaznamenaly tuto nebeskou scénu, tak se obrátil, aby nastavil další přístroje. K jeho překvapení zemi kolem něho náhle ozářil jasný záblesk světla z bolidu. A k jeho potěšení obě kamery stopu bolidu zachytily. Stopa bolidu zvýrazněná na pohledu teleobjektivem (vložený snímek) ozařuje okraje mračen, těsně vlevo od Ayersovy skály.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Bolid, Ayers Rock


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »