Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid u Ayersovy skály

Uznání a copyright: Joseph Brimacombe

Výsledkem víkendových cest za astrofotografií do centrální Austrálie bývají nádherné záběry oblohy. Na tomto příkladu zaznamenaném v březnu 2006 vychází nad obzorem planety Země a nad pískovcovým masívem zvaným Uluru nebo též Ayersova skála střed naší Mléčné dráhy. Poté, co fotograf Joseph Brimacombe nastavil dvě kamery, jednu širokoúhlou a druhou s teleobjektivem, aby na sérii expozic zaznamenaly tuto nebeskou scénu, tak se obrátil, aby nastavil další přístroje. K jeho překvapení zemi kolem něho náhle ozářil jasný záblesk světla z bolidu. A k jeho potěšení obě kamery stopu bolidu zachytily. Stopa bolidu zvýrazněná na pohledu teleobjektivem (vložený snímek) ozařuje okraje mračen, těsně vlevo od Ayersovy skály.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Bolid, Ayers Rock


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »