Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid u Ayersovy skály

Uznání a copyright: Joseph Brimacombe

Výsledkem víkendových cest za astrofotografií do centrální Austrálie bývají nádherné záběry oblohy. Na tomto příkladu zaznamenaném v březnu 2006 vychází nad obzorem planety Země a nad pískovcovým masívem zvaným Uluru nebo též Ayersova skála střed naší Mléčné dráhy. Poté, co fotograf Joseph Brimacombe nastavil dvě kamery, jednu širokoúhlou a druhou s teleobjektivem, aby na sérii expozic zaznamenaly tuto nebeskou scénu, tak se obrátil, aby nastavil další přístroje. K jeho překvapení zemi kolem něho náhle ozářil jasný záblesk světla z bolidu. A k jeho potěšení obě kamery stopu bolidu zachytily. Stopa bolidu zvýrazněná na pohledu teleobjektivem (vložený snímek) ozařuje okraje mračen, těsně vlevo od Ayersovy skály.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Bolid, Ayers Rock


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »