Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín marťanského robota

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co kdybyste uviděli svůj stín na Marsu a nebyl by to stín člověka? Pak byste mohli být vozítkem Opportunity, které nyní zkoumá Mars. Opportunity a sesterské robotické vozítko Spirit zkoumají rudou planetu už od počátku roku 2004 a našly důkazy dávné vody a odeslaly přes vnitřní sluneční soustavu dech beroucí snímky. Na snímku nahoře se Opportunity dívá na opačnou stranu od Slunce do kráteru Endurance a vidí svůj vlastní stín. Vlevo a vpravo jsou vidět dvě kola, zatímco v pozadí jsou vidět stěny a dno neobvyklého kráteru. Opportunity a Spirit zkoumáním rudého světa strávily více jak čtyři roky a našly nové náznaky o prastaré mokré minulosti druhé nejobyvatelnější planety naší sluneční soustavy.

Štítky: Mars, Vozítko, Shadow


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »