Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Trifid

Uznání a copyright: Daniel Lopez (Observatorio del Teide

Mračna zářivého plynu se mísí s pásy temného prachu v mlhovině Trifid, což je hvězdotvorná oblast v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Ve středu se spojují tři obrovské tmavé prachové pásy, které daly Trifidu jméno. Vpravo jsou vidět hory neprůhledného prachu a celou mlhovinu protkávají prachová vlákna. Ve středu je vidět jednotlivá hmotná hvězda, která způsobuje většinu záře Trifidu. Trifid, též známý jako M20 má stáří jen asi 300 000 let, takže patří mezi nejmladší známé emisní mlhoviny. Mlhovina se nachází asi 9000 světelných let daleko a tato nahoře zobrazená část má asi 10 světelných let. Snímek nahoře pořídil 0.8 m dalekohled IAC80 na Kanárských ostrovech ve Španělsku.

Štítky: Apod, Trifid Nebula, Center


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »