Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pickeringův trojúhelník z Kitt Peak

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Cáry jako jsou tyto je všechno co zůstalo viditelné po hvězdě Mléčné dráhy. Tato hvězda asi před 7500 lety explodovala jako supernova a zanechala po sobě Závojovou mlhovinu, též známou jako Labutí smyčka. Rozpínající se mračno bylo nejspíše jasné jako srpek Měsíce a pro lidi žijící na úsvitu psané historie zůstalo týdny viditelné. Výsledný zbytek supernovy dnes zeslábnul a je nyní vidět malým dalekohledem v souhvězdí Labutě (Cygnus). Pozůstávající Závojová mlhovina je fyzicky obrovská, a přestože se nachází asi 1400 světelných let daleko, tak pokrývá pětinásobek velikosti úplňku. Na snímcích celé Závojové mlhoviny by přičinlivý čtenáři měli dokázat najít nahoře zobrazenou část Pickeringova trojúhelníku, část která se nazývá po slavném astronomovi a ty cáry mají odpovídající tvar. Snímek nahoře je mozaika ze 4 m Mayallova dalekohledu národní observatoře Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: Závojová mlhovina, Kitt Peak, Pickering's Triangle


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »