Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pickeringův trojúhelník z Kitt Peak

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Cáry jako jsou tyto je všechno co zůstalo viditelné po hvězdě Mléčné dráhy. Tato hvězda asi před 7500 lety explodovala jako supernova a zanechala po sobě Závojovou mlhovinu, též známou jako Labutí smyčka. Rozpínající se mračno bylo nejspíše jasné jako srpek Měsíce a pro lidi žijící na úsvitu psané historie zůstalo týdny viditelné. Výsledný zbytek supernovy dnes zeslábnul a je nyní vidět malým dalekohledem v souhvězdí Labutě (Cygnus). Pozůstávající Závojová mlhovina je fyzicky obrovská, a přestože se nachází asi 1400 světelných let daleko, tak pokrývá pětinásobek velikosti úplňku. Na snímcích celé Závojové mlhoviny by přičinlivý čtenáři měli dokázat najít nahoře zobrazenou část Pickeringova trojúhelníku, část která se nazývá po slavném astronomovi a ty cáry mají odpovídající tvar. Snímek nahoře je mozaika ze 4 m Mayallova dalekohledu národní observatoře Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: Závojová mlhovina, Kitt Peak, Pickering's Triangle


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »