Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční osvětlení

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

V časných ranních hodinách 30. června skoro za rozbřesku se na tomto pohledu na obloze nad západní Francii vznášela na východě duchovitá mračna. Tato noktilucentní neboli noční svítící mračna se nacházejí skoro na hranici vesmíru a z výšky asi 80 kilometrů nad Zemí odrážejí sluneční světlo. Obvykle jsou vidět poblíž pólů, ale nyní jsou se zvýšenou frekvencí vidět i dále od pólů, v tomto případě zasahují až do fotografovy zeměpisné šířky asi 48 stupňů severní šířky. Tento trend by mohl být výmluvným znamením globálních změn v atmosféře. O 400 000 kilometrů dále jasně září sluncem osvětlený srpek Měsíce, přičemž jeho noční stranu osvětluje zemské světlo. A jako bonus pro ty, kteří si přivstali pozdní červnový srpek Měsíce na obloze těsně následovala nádherná, mračny kosmického prachu obklopená hvězdokupa Plejády, která září z dálky asi 400 světelných let.

Štítky: Měsíc, Noční svítící oblaka, Plejády, Zemský svit


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »