Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční osvětlení

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

V časných ranních hodinách 30. června skoro za rozbřesku se na tomto pohledu na obloze nad západní Francii vznášela na východě duchovitá mračna. Tato noktilucentní neboli noční svítící mračna se nacházejí skoro na hranici vesmíru a z výšky asi 80 kilometrů nad Zemí odrážejí sluneční světlo. Obvykle jsou vidět poblíž pólů, ale nyní jsou se zvýšenou frekvencí vidět i dále od pólů, v tomto případě zasahují až do fotografovy zeměpisné šířky asi 48 stupňů severní šířky. Tento trend by mohl být výmluvným znamením globálních změn v atmosféře. O 400 000 kilometrů dále jasně září sluncem osvětlený srpek Měsíce, přičemž jeho noční stranu osvětluje zemské světlo. A jako bonus pro ty, kteří si přivstali pozdní červnový srpek Měsíce na obloze těsně následovala nádherná, mračny kosmického prachu obklopená hvězdokupa Plejády, která září z dálky asi 400 světelných let.

Štítky: Měsíc, Noční svítící oblaka, Plejády, Zemský svit


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »