Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční osvětlení

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

V časných ranních hodinách 30. června skoro za rozbřesku se na tomto pohledu na obloze nad západní Francii vznášela na východě duchovitá mračna. Tato noktilucentní neboli noční svítící mračna se nacházejí skoro na hranici vesmíru a z výšky asi 80 kilometrů nad Zemí odrážejí sluneční světlo. Obvykle jsou vidět poblíž pólů, ale nyní jsou se zvýšenou frekvencí vidět i dále od pólů, v tomto případě zasahují až do fotografovy zeměpisné šířky asi 48 stupňů severní šířky. Tento trend by mohl být výmluvným znamením globálních změn v atmosféře. O 400 000 kilometrů dále jasně září sluncem osvětlený srpek Měsíce, přičemž jeho noční stranu osvětluje zemské světlo. A jako bonus pro ty, kteří si přivstali pozdní červnový srpek Měsíce na obloze těsně následovala nádherná, mračny kosmického prachu obklopená hvězdokupa Plejády, která září z dálky asi 400 světelných let.

Štítky: Měsíc, Noční svítící oblaka, Plejády, Zemský svit


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »