Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoodoo nebe

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com / TWAN)

Ty podivně vyhlížející skalní formace v popředí nebeské scenérie se nazývají hoodoo. Hoodoo jsou zvětralé věže erodovaných usazených hornin a nacházejí se na Zemi v pouštních oblastech a zvláště hojné jsou v národním parku Bryce Canyon v jižním Utahu v USA. Známější noční obloha byla zachycena na snímek v pondělí brzy ráno a je na ní i jasná hvězda Capella, alfa ze souhvězdí Vozky (Auriga) vlevo od středu. Zcela vpravo je přeexponovaný srpek Měsíce, který na obloze dominuje v blízké konjunkci se sesterskými hvězdami Plejád. Podivné tvary dvou vysokých osvícených hoodoo předznamenávají jejich populární jména: Thorovo kladivo (vpravo) a Osirisův chrám.

Štítky: Měsíc, Plejády, Hoodoo, Thor's hammer


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »