Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoodoo nebe

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com / TWAN)

Ty podivně vyhlížející skalní formace v popředí nebeské scenérie se nazývají hoodoo. Hoodoo jsou zvětralé věže erodovaných usazených hornin a nacházejí se na Zemi v pouštních oblastech a zvláště hojné jsou v národním parku Bryce Canyon v jižním Utahu v USA. Známější noční obloha byla zachycena na snímek v pondělí brzy ráno a je na ní i jasná hvězda Capella, alfa ze souhvězdí Vozky (Auriga) vlevo od středu. Zcela vpravo je přeexponovaný srpek Měsíce, který na obloze dominuje v blízké konjunkci se sesterskými hvězdami Plejád. Podivné tvary dvou vysokých osvícených hoodoo předznamenávají jejich populární jména: Thorovo kladivo (vpravo) a Osirisův chrám.

Štítky: Měsíc, Plejády, Hoodoo, Thor's hammer


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »