Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy SN 1006

Uznání: X-ray - NASA/CXC/Rutgers/G.Cassam-Chenai, J.Hughes et al.; Radio - NRAO/AUI/NSF/GBT/VLA/
Dyer, Maddalena & Cornwell; Optical - Middlebury College/F.Winkler, NOAO/AURA/NSF/CTIO Schmidt & DSS

V roce 1006 po Kristu se na pozemské obloze zažehla nová hvězda, nejjasnější supernova v psané historii lidstva. Rozpínající se oblak trosek ze stelární exploze se nachází v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) a stále poskytuje kosmickou zářivou podívanou přes celé elektromagnetické spektrum. Například tento kompozitní pohled obsahuje rentgenová data z observatoře Chandra v modré barvě, optická ve žluté a rádiové obrazové údaje v červené barvě. Mračno trosek zbytku supernovy nyní známé jako SN 1006 má asi 60 světelných let a zřejmě představuje zbytky bílého trpaslíka. Jedna složka binární hvězdné soustavy, kompaktní bílý trpaslík postupně nabaloval materiál z druhé složky. Nárůst hmotnosti nakonec zažehnul termonukleární výbuch, který bílého trpaslíka zničil. A protože je vzdálenost ke zbytku supernovy asi 7000 světelných let, tak k explozi ve skutečnosti došlo 7000 let před tím, než světlo v roce 1006 dosáhlo Zemi. Rázové vlny ve zbytku urychlují částice na extrémní energie a jsou považovány za zdroj tajemných kosmických paprsků.

Štítky: Supernova, Kosmické paprsky, Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Sn 1006, Type 1a


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »