Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie s příčkou NGC 1300

Uznání: Hubble Heritage Team, ESA, NASA

Na březích souhvězdí Eridanus asi 70 miliónů světelných let daleko se nachází velká krásná spirální galaxie s příčkou NGC 1300. Tento kompozitní pohled z Hubblova kosmického dalekohledu na nádherný vesmírný ostrov je jedním z největších Hubblových snímků celé galaxie. NGC 1300 má přes 100 000 světelných let a Hubblův snímek ukazuje výrazné podrobnosti dominantní centrální příčky i majestátních spirálních ramen. Podrobnější prohlídka jádra této klasické spirální galaxie s příčkou ukazuje pozoruhodné oblasti se spirální strukturou velké asi 3000 světelných let. Na rozdíl od ostatních spirálních galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy o NGC 1300 není v současnosti známo, že by měla hmotnou centrální černou díru.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Spirála s příčkou, NGC 1300


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »