Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie s příčkou NGC 1300

Uznání: Hubble Heritage Team, ESA, NASA

Na březích souhvězdí Eridanus asi 70 miliónů světelných let daleko se nachází velká krásná spirální galaxie s příčkou NGC 1300. Tento kompozitní pohled z Hubblova kosmického dalekohledu na nádherný vesmírný ostrov je jedním z největších Hubblových snímků celé galaxie. NGC 1300 má přes 100 000 světelných let a Hubblův snímek ukazuje výrazné podrobnosti dominantní centrální příčky i majestátních spirálních ramen. Podrobnější prohlídka jádra této klasické spirální galaxie s příčkou ukazuje pozoruhodné oblasti se spirální strukturou velké asi 3000 světelných let. Na rozdíl od ostatních spirálních galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy o NGC 1300 není v současnosti známo, že by měla hmotnou centrální černou díru.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Spirála s příčkou, NGC 1300


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »