Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení

Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona, Texas A&M University

Porovnejte tyto dva podrobné snímky rýhy pořízené 20. sol (vlevo) a 24. sol, kterou v marťanském povrchu vykopala sonda Phoenix. Tyto soly výpravy Phoenixu (sol je marťanský den) odpovídají 15. a 18. červnu na Zemi. V zastíněné oblasti vlevo dole jsou na snímku z 20. solu vidět světle zbarvené kousky velikosti hracích kostek, které 24. sol zmizely, což je silným náznakem toho, že se jednalo o led odkrytý při kopání plýtké rýhy. Za zmizením je nejspíše sublimace ledu v rýze, proces podobný odpařování, při kterém se led po expozici slunečnímu světlu v řídké suché marťanské atmosféře přímo mění z pevné fáze na fázi plynnou.

Štítky: Mars, Led, Phoenix Lander, Sol, Sublimation


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »