Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení

Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona, Texas A&M University

Porovnejte tyto dva podrobné snímky rýhy pořízené 20. sol (vlevo) a 24. sol, kterou v marťanském povrchu vykopala sonda Phoenix. Tyto soly výpravy Phoenixu (sol je marťanský den) odpovídají 15. a 18. červnu na Zemi. V zastíněné oblasti vlevo dole jsou na snímku z 20. solu vidět světle zbarvené kousky velikosti hracích kostek, které 24. sol zmizely, což je silným náznakem toho, že se jednalo o led odkrytý při kopání plýtké rýhy. Za zmizením je nejspíše sublimace ledu v rýze, proces podobný odpařování, při kterém se led po expozici slunečnímu světlu v řídké suché marťanské atmosféře přímo mění z pevné fáze na fázi plynnou.

Štítky: Mars, Led, Phoenix Lander, Sol, Sublimation


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »