Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení

Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona, Texas A&M University

Porovnejte tyto dva podrobné snímky rýhy pořízené 20. sol (vlevo) a 24. sol, kterou v marťanském povrchu vykopala sonda Phoenix. Tyto soly výpravy Phoenixu (sol je marťanský den) odpovídají 15. a 18. červnu na Zemi. V zastíněné oblasti vlevo dole jsou na snímku z 20. solu vidět světle zbarvené kousky velikosti hracích kostek, které 24. sol zmizely, což je silným náznakem toho, že se jednalo o led odkrytý při kopání plýtké rýhy. Za zmizením je nejspíše sublimace ledu v rýze, proces podobný odpařování, při kterém se led po expozici slunečnímu světlu v řídké suché marťanské atmosféře přímo mění z pevné fáze na fázi plynnou.

Štítky: Mars, Led, Phoenix Lander, Sol, Sublimation


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »