Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení

Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona, Texas A&M University

Porovnejte tyto dva podrobné snímky rýhy pořízené 20. sol (vlevo) a 24. sol, kterou v marťanském povrchu vykopala sonda Phoenix. Tyto soly výpravy Phoenixu (sol je marťanský den) odpovídají 15. a 18. červnu na Zemi. V zastíněné oblasti vlevo dole jsou na snímku z 20. solu vidět světle zbarvené kousky velikosti hracích kostek, které 24. sol zmizely, což je silným náznakem toho, že se jednalo o led odkrytý při kopání plýtké rýhy. Za zmizením je nejspíše sublimace ledu v rýze, proces podobný odpařování, při kterém se led po expozici slunečnímu světlu v řídké suché marťanské atmosféře přímo mění z pevné fáze na fázi plynnou.

Štítky: Mars, Led, Phoenix Lander, Sol, Sublimation


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »