Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce o slunovratu na mysu Sounion

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Dnešní slunovrat znamená nejsevernější bod na roční dráze Slunce po pozemské obloze a na severní polokouli začátek astronomického léta. Teprve před dvěma dny vyšel úplněk nejblíže ke slunovratu blízko k rovině ekliptiky na opačné straně od Slunce v blízkosti svého nejjižnějšího bodu v roce. Tento obrázek slunovratového úplňku vycházejícího nad mysem Sounion v Řecku pořídil astronom Anthony Ayiomamitis. V popředí se nachází 24 století starý Poseidonův chrám, který vidí i námořníci z Egejského moře. Teleobjektiv učinil Měsíc na této dobře naplánované jediné expozici opravdu velkým, ale běžní pozorovatelé i bez optických pomůcek často vidí úžasně velký úplněk blízko obzoru. Tento silný vizuální efekt je znám jako měsíční iluze.

Štítky: Slunovrat, Moonrise, Poseidon, Greece, Moon illusion


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »