Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proudy hvězd z NGC 5907

Uznání a copyright: R Jay Gabany (Blackbird Observatory) - collaboration; D.Martínez-Delgado(IAC, MPIA),
J.Peñarrubia (U.Victoria) I. Trujillo (IAC) S.Majewski (U.Virginia), M.Pohlen (Cardiff),

Galaxii NGC 5907 obklopují velké slapové proudy hvězd. Obloukovité struktury formují nejasné smyčky, které sahají více než 150 000 světelných let od úzké, z boku viditelné spirální galaxie, která je též známa pod jmény Tříska nebo Ostří nože. Tyto proudy jde zachytit jen na velice dlouhých expozicích a nejspíše jsou to duchovité stopy trpasličí galaxie, trosky zanechané na dráze menší galaxie, která byla postupně roztrhána a před více jak čtyřmi miliardami let splynula s NGC 5907. Tento pozoruhodný objevný snímek z malé robotické observatoře v Novém Mexiku nakonec podporuje kosmologický scénář, ve kterém velké spirální galaxie včetně naší vlastní Mléčné dráhy vznikly sloučením menších galaxií. NGC 5907 se nachází ve vzdálenosti asi 40 miliónů světelných let v severním souhvězdí Draka.

Štítky: Galaxy formation, Ngc5907, Tidal streams


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »