Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo z pyramidálních ledových krystalů nad Finskem

Uznání a copyright: Kari Nyman

Co když se z atmosféry nad vámi stane jedna obrovská čočka? To se opravdu stane, když z oblohy padá vrstva stejně orientovaných pyramidálních ledových krystalů. Tyto ledové krystaly dohromady působí jako milióny malých ledových zrcadel s externími a interními odrazy od různých stěn, což vytváří oblouky a hala různých poloměrů. Jedna taková skvělá podívaná na hala z ledových krystalů byla zachycena 5. června nad Tampere ve Finsku. Nahoře jsou vidět dosti obvyklá sluneční hala 9, 18, 20, 23 a 24 stupňů. Naproti tomu tenké ploché padající ledové krystaly vytvářejí halo pouze 22 stupňů. Vysoká mračna s ledovými krystaly jsou slabě vidět jako falešná slunce. Obvyklý obraz Slunce se skrývá za sloupem osvětlení a snímek nahoře byl výrazně digitálně zaostřen. V současnosti není známo, jak velké oblasti téměř uniformních pyramidálních ledových krystalů vznikají.
Oprava: Na nepublikování upozornil Josef Pavlík

Štítky: Led, Pyramid crystal halo, Sky lens


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »