Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta Carinae a mlhovina Homunkulus

Uznání: N. Smith, J. A. Morse (U. Colorado) et al., NASA

Jak hvězda Eta Carinae vytvořila tuto neobvyklou mlhovinu? Nikdo si není jistý. Asi před 165 lety se jižní hvězda Eta Carinae záhadně stala druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze. Po dvaceti letech, když vyvrhla více hmoty jak naše Slunce, Eta Car neočekávaně zeslábla. Zdá se, že toto vzplanutí vytvořilo nahoře zobrazenou mlhovinu Homunkulus na kompozitním snímku z Hubblova kosmického dalekohledu pořízeném v minulém desetiletí. Na snímku nahoře je vidět fialově zbarvené světlo odrážené od samotné bouřlivé Eta Carinae. Kolem této hvězdy jsou rozpínavé laloky plynu protkávané vlákny tmavého prachu. Laloky jsou protínány výtrysky, které vyvěrají z centrální hvězdy. V okolí těchto laloků jsou červeně zbarvené trosky zachycené jenom díky tomu, že září v úzkém pásmu světla. Tyto trosky se rozpínají ze všeho nejrychleji a patří do nich i proudy krátkých vláken a rázové vlny způsobované srážkami z předchozím materiálem. Eta Car nadále prochází neočekávanými vzplanutími a její vysoká hmotnost a vznětlivost z ní činí kandidáta na ohromný výbuch supernovy někdy v několika málo miliónech let.

Štítky: Supernova, Eta Car, Homunculus


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »