Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta Carinae a mlhovina Homunkulus

Uznání: N. Smith, J. A. Morse (U. Colorado) et al., NASA

Jak hvězda Eta Carinae vytvořila tuto neobvyklou mlhovinu? Nikdo si není jistý. Asi před 165 lety se jižní hvězda Eta Carinae záhadně stala druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze. Po dvaceti letech, když vyvrhla více hmoty jak naše Slunce, Eta Car neočekávaně zeslábla. Zdá se, že toto vzplanutí vytvořilo nahoře zobrazenou mlhovinu Homunkulus na kompozitním snímku z Hubblova kosmického dalekohledu pořízeném v minulém desetiletí. Na snímku nahoře je vidět fialově zbarvené světlo odrážené od samotné bouřlivé Eta Carinae. Kolem této hvězdy jsou rozpínavé laloky plynu protkávané vlákny tmavého prachu. Laloky jsou protínány výtrysky, které vyvěrají z centrální hvězdy. V okolí těchto laloků jsou červeně zbarvené trosky zachycené jenom díky tomu, že září v úzkém pásmu světla. Tyto trosky se rozpínají ze všeho nejrychleji a patří do nich i proudy krátkých vláken a rázové vlny způsobované srážkami z předchozím materiálem. Eta Car nadále prochází neočekávanými vzplanutími a její vysoká hmotnost a vznětlivost z ní činí kandidáta na ohromný výbuch supernovy někdy v několika málo miliónech let.

Štítky: Supernova, Eta Car, Homunculus


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »