Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta Carinae a mlhovina Homunkulus

Uznání: N. Smith, J. A. Morse (U. Colorado) et al., NASA

Jak hvězda Eta Carinae vytvořila tuto neobvyklou mlhovinu? Nikdo si není jistý. Asi před 165 lety se jižní hvězda Eta Carinae záhadně stala druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze. Po dvaceti letech, když vyvrhla více hmoty jak naše Slunce, Eta Car neočekávaně zeslábla. Zdá se, že toto vzplanutí vytvořilo nahoře zobrazenou mlhovinu Homunkulus na kompozitním snímku z Hubblova kosmického dalekohledu pořízeném v minulém desetiletí. Na snímku nahoře je vidět fialově zbarvené světlo odrážené od samotné bouřlivé Eta Carinae. Kolem této hvězdy jsou rozpínavé laloky plynu protkávané vlákny tmavého prachu. Laloky jsou protínány výtrysky, které vyvěrají z centrální hvězdy. V okolí těchto laloků jsou červeně zbarvené trosky zachycené jenom díky tomu, že září v úzkém pásmu světla. Tyto trosky se rozpínají ze všeho nejrychleji a patří do nich i proudy krátkých vláken a rázové vlny způsobované srážkami z předchozím materiálem. Eta Car nadále prochází neočekávanými vzplanutími a její vysoká hmotnost a vznětlivost z ní činí kandidáta na ohromný výbuch supernovy někdy v několika málo miliónech let.

Štítky: Supernova, Eta Car, Homunculus


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »