Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průzkum prstence

Uznání a copyright: Astro-Cooperation - Stefan Heutz/Wolfgang Ries

Astronomové na severní polokouli pohled na Prstencovou mlhovinu (M57) vzdálenou asi 2000 světelných let v hudebním souhvězdí Lyra dobře znají. Centrální prstenec měří asi jeden světelný rok, ale na této pozoruhodně hloubkové expozici, která je výsledkem spolupráce a sloučení dat ze dvou různých dalekohledů zkoumaná smyčkovitá vlákna zářivého plynu sahají z centrální hvězdy mlhoviny mnohem dále. Jedná se o dobře prozkoumaný příklad planetární mlhoviny, ovšem zářivý materiál nepochází vůbec z planet. Místo toho plynová obálka představuje odvrhované vnější vrstvy z umírající slunci podobné hvězdy. Tento kompozitní snímek zahrnuje více jak 16 hodin úzkopásmových dat zaznamenávajících červenou emisi vodíkových atomů, zatímco výrazná modrozelená barva je způsobována emisí atomů kyslíku při vyšších teplotách uvnitř prstence. Vpravo nahoře je vidět také mnohem vzdálenější spirální galaxie IC 1296.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57, IC1296


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Neowise nad Dolním Benešovem

Druhý pokus o vyfocení komety. Původně jsem si myslel, že kometa nepůjde z tohoto místa vidět. Naštěstí byla vidět skvěle. Ještě větší štěstí bylo, že zrovna během focení jedné z fotek padal krásně dlouze viditelný meteor. Sony A7ii, 1x13s, f/4, iso-3200

Další informace »