Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průzkum prstence

Uznání a copyright: Astro-Cooperation - Stefan Heutz/Wolfgang Ries

Astronomové na severní polokouli pohled na Prstencovou mlhovinu (M57) vzdálenou asi 2000 světelných let v hudebním souhvězdí Lyra dobře znají. Centrální prstenec měří asi jeden světelný rok, ale na této pozoruhodně hloubkové expozici, která je výsledkem spolupráce a sloučení dat ze dvou různých dalekohledů zkoumaná smyčkovitá vlákna zářivého plynu sahají z centrální hvězdy mlhoviny mnohem dále. Jedná se o dobře prozkoumaný příklad planetární mlhoviny, ovšem zářivý materiál nepochází vůbec z planet. Místo toho plynová obálka představuje odvrhované vnější vrstvy z umírající slunci podobné hvězdy. Tento kompozitní snímek zahrnuje více jak 16 hodin úzkopásmových dat zaznamenávajících červenou emisi vodíkových atomů, zatímco výrazná modrozelená barva je způsobována emisí atomů kyslíku při vyšších teplotách uvnitř prstence. Vpravo nahoře je vidět také mnohem vzdálenější spirální galaxie IC 1296.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57, IC1296


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »