Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průzkum prstence

Uznání a copyright: Astro-Cooperation - Stefan Heutz/Wolfgang Ries

Astronomové na severní polokouli pohled na Prstencovou mlhovinu (M57) vzdálenou asi 2000 světelných let v hudebním souhvězdí Lyra dobře znají. Centrální prstenec měří asi jeden světelný rok, ale na této pozoruhodně hloubkové expozici, která je výsledkem spolupráce a sloučení dat ze dvou různých dalekohledů zkoumaná smyčkovitá vlákna zářivého plynu sahají z centrální hvězdy mlhoviny mnohem dále. Jedná se o dobře prozkoumaný příklad planetární mlhoviny, ovšem zářivý materiál nepochází vůbec z planet. Místo toho plynová obálka představuje odvrhované vnější vrstvy z umírající slunci podobné hvězdy. Tento kompozitní snímek zahrnuje více jak 16 hodin úzkopásmových dat zaznamenávajících červenou emisi vodíkových atomů, zatímco výrazná modrozelená barva je způsobována emisí atomů kyslíku při vyšších teplotách uvnitř prstence. Vpravo nahoře je vidět také mnohem vzdálenější spirální galaxie IC 1296.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57, IC1296


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »