Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MACSJ0025: Srážka dvou obřích kup galaxií

Uznání: NASA, ESA, CXC, M. Bradac (UCSB) & S. Allen (Stanford)

Co se stane, když se srazí dva z největších objektů ve vesmíru? Nikdo to neví zcela jistě, ale odpověď spočívá v podstatě tajemné temné hmoty. V případě MACSJ0025.4-1222 výsledek pomalé srážky dvou velkých kup galaxií, která trvá už stovky miliónů let, zobrazil jak Hubblův kosmický dalekohled ve viditelném světle, tak kosmický dalekohled Chandra v rentgenovém světle. Jakmile byl pořízen snímek ve viditelném světle nahoře, tak poloha a zborcení gravitačními čočkami vzdálenějších galaxií nově sloučenou galaktickou kupou umožnily astronomům výpočty určit, co se stalo s temnou hmotou kup. Výsledek naznačuje, že tato obří srážka způsobila, že se temná hmota v kupách od normální hmoty částečně oddělila a tak potvrdila dřívější spekulace. Na kombinovaném obrazu nahoře je temná hmota vidět jako difuzní fialová, zatímco hladčeji vykreslené rentgenové záření normální hmoty je vidět růžově. MACSJ0025 obsahuje stovky galaxií, má přes tři milióny světelných let a nachází se skoro šest miliard světelných let daleko (rudý posuv 0.59) v souhvězdí Velryby (Cetus).

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, MACSJ0025


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »