Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře hvězdného tvoření

Uznání: Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Jak vznikají hvězdy? Studium hvězdotvorné oblasti W5 pomocí Spitzerova kosmického dalekohledu dává jasné náznaky po zaznamenání skutečnosti, že hmotné hvězdy poblíž středu prázdných dutin jsou starší než hvězdy u okrajů. Pravděpodobnou příčinou je, že starší hvězdy ve středech vyvolávají vznikání mladších hvězd u okrajů. Vyvolaný vznik hvězd nastává, když horký ven tekoucí plyn stlačuje chladnější plyn do dostatečně hustých uzlíků, aby se mohly začít gravitačně smršťovat do hvězd. Nádherné pilíře pozůstalé po pomalém odpařování z horkého ven proudícího plynu dávají další vizuální vodítko. Na vědecky obarveném infračerveném snímku nahoře červená barva znamená zahřátý prach, zatímco bílá a zelená znamenají zvlášť hustá mračna plynu. Oblast W5 je též známá jako IC 1848 a spolu s IC 1805 tvoří komplexní oblast tvoření hvězd populárně zvanou jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 o rozměru asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře zrození hvězd. W5 leží ve vzdálenosti asi 6500 světelných let v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: W5, Pillars, Star creation


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »