Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře hvězdného tvoření

Uznání: Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Jak vznikají hvězdy? Studium hvězdotvorné oblasti W5 pomocí Spitzerova kosmického dalekohledu dává jasné náznaky po zaznamenání skutečnosti, že hmotné hvězdy poblíž středu prázdných dutin jsou starší než hvězdy u okrajů. Pravděpodobnou příčinou je, že starší hvězdy ve středech vyvolávají vznikání mladších hvězd u okrajů. Vyvolaný vznik hvězd nastává, když horký ven tekoucí plyn stlačuje chladnější plyn do dostatečně hustých uzlíků, aby se mohly začít gravitačně smršťovat do hvězd. Nádherné pilíře pozůstalé po pomalém odpařování z horkého ven proudícího plynu dávají další vizuální vodítko. Na vědecky obarveném infračerveném snímku nahoře červená barva znamená zahřátý prach, zatímco bílá a zelená znamenají zvlášť hustá mračna plynu. Oblast W5 je též známá jako IC 1848 a spolu s IC 1805 tvoří komplexní oblast tvoření hvězd populárně zvanou jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 o rozměru asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře zrození hvězd. W5 leží ve vzdálenosti asi 6500 světelných let v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: W5, Pillars, Star creation


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »