Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator;
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji? Asi ne, ale je to místo, kde jsou dvě jasné emisní mlhoviny nazývané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce, oficiálně zvaná IC 1805, je vidět nahoře vpravo a má tvar, který připomíná klasický symbol srdce. Obě mlhoviny jasně září červeným světlem vybuzeného vodíku. Na snímku je několik mladých otevřených hvězdokup a nahoře jsou vidět i v centrech mlhovin modře. Světlu to k nám z těchto mlhovin, které dohromady zabírají asi 300 světelných let, trvá asi 6000 let. Studie hvězd a kup jako jsou ty v mlhovinách Srdce a Duše se soustřeďují na to, jak vznikají hmotné hvězdy a jak ovlivňují svoje prostředí.
Oprava:Úpravu překladu věty Na snímku je... navrhl Josef Pavlík.

Štítky: IC 1805, Heart nebula, Soul Nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »