Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator;
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji? Asi ne, ale je to místo, kde jsou dvě jasné emisní mlhoviny nazývané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce, oficiálně zvaná IC 1805, je vidět nahoře vpravo a má tvar, který připomíná klasický symbol srdce. Obě mlhoviny jasně září červeným světlem vybuzeného vodíku. Na snímku je několik mladých otevřených hvězdokup a nahoře jsou vidět i v centrech mlhovin modře. Světlu to k nám z těchto mlhovin, které dohromady zabírají asi 300 světelných let, trvá asi 6000 let. Studie hvězd a kup jako jsou ty v mlhovinách Srdce a Duše se soustřeďují na to, jak vznikají hmotné hvězdy a jak ovlivňují svoje prostředí.
Oprava:Úpravu překladu věty Na snímku je... navrhl Josef Pavlík.

Štítky: IC 1805, Heart nebula, Soul Nebula


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »