Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator;
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji? Asi ne, ale je to místo, kde jsou dvě jasné emisní mlhoviny nazývané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce, oficiálně zvaná IC 1805, je vidět nahoře vpravo a má tvar, který připomíná klasický symbol srdce. Obě mlhoviny jasně září červeným světlem vybuzeného vodíku. Na snímku je několik mladých otevřených hvězdokup a nahoře jsou vidět i v centrech mlhovin modře. Světlu to k nám z těchto mlhovin, které dohromady zabírají asi 300 světelných let, trvá asi 6000 let. Studie hvězd a kup jako jsou ty v mlhovinách Srdce a Duše se soustřeďují na to, jak vznikají hmotné hvězdy a jak ovlivňují svoje prostředí.
Oprava:Úpravu překladu věty Na snímku je... navrhl Josef Pavlík.

Štítky: IC 1805, Heart nebula, Soul Nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »