Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator;
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji? Asi ne, ale je to místo, kde jsou dvě jasné emisní mlhoviny nazývané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce, oficiálně zvaná IC 1805, je vidět nahoře vpravo a má tvar, který připomíná klasický symbol srdce. Obě mlhoviny jasně září červeným světlem vybuzeného vodíku. Na snímku je několik mladých otevřených hvězdokup a nahoře jsou vidět i v centrech mlhovin modře. Světlu to k nám z těchto mlhovin, které dohromady zabírají asi 300 světelných let, trvá asi 6000 let. Studie hvězd a kup jako jsou ty v mlhovinách Srdce a Duše se soustřeďují na to, jak vznikají hmotné hvězdy a jak ovlivňují svoje prostředí.
Oprava:Úpravu překladu věty Na snímku je... navrhl Josef Pavlík.

Štítky: IC 1805, Heart nebula, Soul Nebula


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »