Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Paul Mortfield, Stefano Cancelli

Tato vznešená spirální galaxie M33, která je vidět zepředu, se nachází v malém severním souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Populárně se nazývá galaxie Větrník nebo prostě Galaxie v Trojúhelníku. M33 má průměr přes 50 000 světelných let a je třetí největší z Místní skupiny galaxií po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. M33 je od Mléčné dráhy vzdálená asi 3 milióny světelných let, je považována za satelit Galaxie v Andromedě a astronomové v obou těchto galaxiích by měli nádherný pohled na ten druhý ohromný spirální hvězdný systém. Tento ostrý podrobný snímek ze Země krásně ukazuje modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti, které trasují volně vinutá spirální ramena galaxie M33. Dutinami vyplněná NGC 604 je nejjasnější hvězdotvornou oblastí a zde je vidět v poloze asi 1 hodiny od středu galaxie. Podobně jako u M31, populace dobře proměřených proměnných hvězd v M33 pomohla učinit z této nedaleké spirály kosmický metr pro ustavení měřítek vzdáleností ve Vesmíru.
Oprava:Na překlep ve slově Trojúhelníku upozornil Josef Pavlík.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Místní skupina, M33, Ngc604


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »