Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Paul Mortfield, Stefano Cancelli

Tato vznešená spirální galaxie M33, která je vidět zepředu, se nachází v malém severním souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Populárně se nazývá galaxie Větrník nebo prostě Galaxie v Trojúhelníku. M33 má průměr přes 50 000 světelných let a je třetí největší z Místní skupiny galaxií po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. M33 je od Mléčné dráhy vzdálená asi 3 milióny světelných let, je považována za satelit Galaxie v Andromedě a astronomové v obou těchto galaxiích by měli nádherný pohled na ten druhý ohromný spirální hvězdný systém. Tento ostrý podrobný snímek ze Země krásně ukazuje modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti, které trasují volně vinutá spirální ramena galaxie M33. Dutinami vyplněná NGC 604 je nejjasnější hvězdotvornou oblastí a zde je vidět v poloze asi 1 hodiny od středu galaxie. Podobně jako u M31, populace dobře proměřených proměnných hvězd v M33 pomohla učinit z této nedaleké spirály kosmický metr pro ustavení měřítek vzdáleností ve Vesmíru.
Oprava:Na překlep ve slově Trojúhelníku upozornil Josef Pavlík.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Místní skupina, M33, Ngc604


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »