Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Paul Mortfield, Stefano Cancelli

Tato vznešená spirální galaxie M33, která je vidět zepředu, se nachází v malém severním souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Populárně se nazývá galaxie Větrník nebo prostě Galaxie v Trojúhelníku. M33 má průměr přes 50 000 světelných let a je třetí největší z Místní skupiny galaxií po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. M33 je od Mléčné dráhy vzdálená asi 3 milióny světelných let, je považována za satelit Galaxie v Andromedě a astronomové v obou těchto galaxiích by měli nádherný pohled na ten druhý ohromný spirální hvězdný systém. Tento ostrý podrobný snímek ze Země krásně ukazuje modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti, které trasují volně vinutá spirální ramena galaxie M33. Dutinami vyplněná NGC 604 je nejjasnější hvězdotvornou oblastí a zde je vidět v poloze asi 1 hodiny od středu galaxie. Podobně jako u M31, populace dobře proměřených proměnných hvězd v M33 pomohla učinit z této nedaleké spirály kosmický metr pro ustavení měřítek vzdáleností ve Vesmíru.
Oprava:Na překlep ve slově Trojúhelníku upozornil Josef Pavlík.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Místní skupina, M33, Ngc604


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »