Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad Perthem

Uznání a copyright: John Goldsmith, Celestial Visions exhibition, TWAN

Na večerní obloze na planetě Zemi se 1. září k mladému Měsíci připojila jasná trojice planet pozemského typu. Na tomto pohledu na nebeské uskupení z Perthu v západní Austrálii je sluncem osvětlený srpek Měsíce asi na 32. stupni jižní šířky téměř vodorovně. Nad barvitými světly města na vzdáleném břehu Labutí řeky září Venuše, Merkur a konečně Mars. Těch šest neosvětlených stožárů vlevo obklopuje kriketový stadion. Po západu slunce tato planetární trojice nyní ještě zůstává nízko na západě. Ale v nadcházejících dnech se Venuše vzdálí od Slunce a po západu se vyšplhá výš, zatímco Merkur a Mars se budou postupně nořit do záře u západního obzoru.
Oprava:Úpravu překladu poslední věty navrhl Ivan Růžička.

Štítky: Mars, Měsíc, Mercury venus, Perth


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »