Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání Měsíce s Merkurem

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Pokud jste v úterý 6. května byli na planetě Zemi a hned po západu slunce triedrem pročesávali západní obzor, tak jste mohli narazit na toto poutavé zákoutí oblohy. Pouhé 2 stupně dělily štíhlý srpeček Měsíce od jasné planety Merkur. Noční stranu Měsíce usazenou v kolébce Sluncem osvětleného srpku slabě osvětluje zemské světlo, tedy sluneční světlo odražené od planety Země. Siluety mračen a slábnoucí barvy soumraku jsou samozřejmou součástí takových snímků oblohy po západu Slunce, ovšem daleko méně často je vidět vnitřní planeta Merkur, která se na pozemské obloze obyčejně ukrývá blízko Slunce. Nadcházející týden bude stále příhodná doba ke spatření Merkuru asi 30 minut po západu Slunce nad západním obzorem. Co se Měsíce týká, tak dnes a zítra bude na časné večení obloze se bude srpek Měsíce potulovat blízko Marsu.

Štítky: Měsíc, Merkur, Zemský svit


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »