Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a Mars

Uznání a copyright: Doug Zubenel (TWAN)

Při svém putování večerní oblohou byla planeta Mars 4. května v jedné přímce s Castorem a Polluxem, dvěma jasnými hvězdami v souhvězdí Blíženců (Gemini). Na časové expozici tohoto nebeského postavení má Mars zřetelně žlutý odstín, což kontrastuje s barvou Polluxe, obra o kterém je známo, že má planetu třídy Jupiteru a Castora, který je sám vícenásobnou hvězdnou soustavou. I když jsou Pollux a Castor podle mytologie dvojčata, tak obě tyto hvězdy spolu nijak nesouvisí a jsou ve vzdálenostech 34 a 50 světelných let. Na obrázku je i Procyon, alfa Canis Minor a slavná hvězdokupa M44 známá jako Jesličky (v angličtině Včelí úl). V pravém dolním rohu se vynořuje zvířetníkové světlo, což je prach v naší vlastní sluneční soustavě, který odráží sluneční světlo. Když na obrázek umístíte kurzor, tak budete moci objekty snáze identifikovat. Jasný Mars lze pochopitelně stále najít na západní večerní obloze, dnes večer se toulá poblíž srpku Měsíce.

Štítky: Mars, Zvířetníkové světlo, M44, Castor, Pollux, Procyon, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »