Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Proč by se Mars na obloze pohyboval nazpět? Mars se na pozemské obloze většinou vůči vzdáleným hvězdám pohybuje pomalu ale vytrvale jedním směrem. Nicméně zhruba jednou za dva roky Země na své dráze kolem Slunce předbíhá Mars. Blízkost Marsu při posledním takovém předbíhání v minulém roce způsobila, že se rudá planeta jevila větší a jasnější než obvykle. V tu dobu se také zdálo, že se Mars pohybuje na obloze zpět, tento jev se nazývá retrográdní pohyb. Na obrázku nahoře je série digitálních snímků poskládaných tak, že hvězdy na snímcích souhlasí. Mars tak na obloze vytváří stopu smyčky. U vrcholu smyčky Země Mars předběhla a tak byl retrográdní pohyb největší. Retrográdní pohyb lze také pozorovat u jiných planet sluneční soustavy.

Štítky: Mars, Oběžná dráha, Retrograde, Mouse over


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »