Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skupina galaxií M81 přes Integrated Flux mlhovinu

Uznání a copyright: Jordi Gallego

Na tomto hloubkovém snímku skupiny galaxií M81 jsou velké galaxie i slabá mlhovina. Na 12 hodinové širokoúhlé expozici nahoře je především impozantní spirální galaxie M81, největší na obrázku viditelná galaxie. M81 a velká galaxie s neobvyklým halo filamentárního červeně zářícího plynu M82 zrovna pod ní na sebe vzájemně gravitačně působí. Na celém snímku je vidět spousta jiných galaxií ze skupiny M81. Skupina M81 se sdružuje s jinými galaxiemi včetně naší Místní skupiny galaxií a Kupy galaxií v Panně a je součástí rozsáhlé Nadkupy galaxií v Panně. Celý tento houf galaxií je vidět přes slabou záři mlhoviny Integrated Flux Nebula což je málo prostudovaný komplex difuzního plynu a prachu v naší Mléčné dráze.
Poznámka překladatele: Anglický název Integrated Flux Nebula se snaží vystihnout skutečnost, že světlo je v této mlhovině vzbuzováno souhrnným světlem hvězd v Mléčné dráze, zatímco u většiny mlhovin záři vzbuzuje jediná hvězda.

Štítky: M81, M81 Group, Integrated Flux Nebula


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »