Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skupina galaxií M81 přes Integrated Flux mlhovinu

Uznání a copyright: Jordi Gallego

Na tomto hloubkovém snímku skupiny galaxií M81 jsou velké galaxie i slabá mlhovina. Na 12 hodinové širokoúhlé expozici nahoře je především impozantní spirální galaxie M81, největší na obrázku viditelná galaxie. M81 a velká galaxie s neobvyklým halo filamentárního červeně zářícího plynu M82 zrovna pod ní na sebe vzájemně gravitačně působí. Na celém snímku je vidět spousta jiných galaxií ze skupiny M81. Skupina M81 se sdružuje s jinými galaxiemi včetně naší Místní skupiny galaxií a Kupy galaxií v Panně a je součástí rozsáhlé Nadkupy galaxií v Panně. Celý tento houf galaxií je vidět přes slabou záři mlhoviny Integrated Flux Nebula což je málo prostudovaný komplex difuzního plynu a prachu v naší Mléčné dráze.
Poznámka překladatele: Anglický název Integrated Flux Nebula se snaží vystihnout skutečnost, že světlo je v této mlhovině vzbuzováno souhrnným světlem hvězd v Mléčné dráze, zatímco u většiny mlhovin záři vzbuzuje jediná hvězda.

Štítky: M81, M81 Group, Integrated Flux Nebula


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »