Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Staré krátery na jihu Rhei

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnův rozeklaný měsíc Rhea má jeden z nejstarších známých povrchů. Odhaduje se, že se za poslední miliardu let změnilo jen málo, takže Rhea ukazuje krátery tak staré, že už ani nejsou kruhové, jejich okraje poškodily novější krátery. Podobně jako pozemský Měsíc má i Rhea rotaci vázanou na Saturn a snímek nahoře ukazuje část povrchu Rhei, která je vždy přivrácená k Saturnu. Náběžný povrch Rhei má více kráterů než povrch na opačné straně. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale předpokládá se, že asi 25 procent tvoří horniny a kovy. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn. Sonda Cassini proletěla kolem měsíce Rhea minulý měsíc a snímek nahoře pořídila ze vzdálenosti asi 350 000 kilometrů. Rhea měří 1500 kilometrů, což ji činí po Titanu druhým největším měsícem. Některé povrchové útvary na Rhei zůstávají bez vysvětlení, včetně velkých světlých skvrn, jako je ta skoro nahoře.

Štítky: M81, M81 Group, Integrated Flux Nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »