Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Staré krátery na jihu Rhei

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnův rozeklaný měsíc Rhea má jeden z nejstarších známých povrchů. Odhaduje se, že se za poslední miliardu let změnilo jen málo, takže Rhea ukazuje krátery tak staré, že už ani nejsou kruhové, jejich okraje poškodily novější krátery. Podobně jako pozemský Měsíc má i Rhea rotaci vázanou na Saturn a snímek nahoře ukazuje část povrchu Rhei, která je vždy přivrácená k Saturnu. Náběžný povrch Rhei má více kráterů než povrch na opačné straně. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale předpokládá se, že asi 25 procent tvoří horniny a kovy. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn. Sonda Cassini proletěla kolem měsíce Rhea minulý měsíc a snímek nahoře pořídila ze vzdálenosti asi 350 000 kilometrů. Rhea měří 1500 kilometrů, což ji činí po Titanu druhým největším měsícem. Některé povrchové útvary na Rhei zůstávají bez vysvětlení, včetně velkých světlých skvrn, jako je ta skoro nahoře.

Štítky: M81, M81 Group, Integrated Flux Nebula


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »