Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání zásobovací lodi u Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: ISS Expedition 16 Crew, NASA

Pohled z oken Mezinárodní kosmické stanice bere dech. Je možné vidět širou a barvitou Zemi, temnou oblohu a příležitostně také ke stanici vyslanou kosmickou loď. Počátkem minulého měsíce bylo možné uvidět kosmickou loď Sojuz TMA-12, která přivezla nejen zásoby, ale také tři nově příchozí. Ti tři noví astronauté byli velitel Expedice 17 Sergej Volkov, letový inženýr Oleg Kononěnko a účastnice letu So-yeon Yi. Yi se o několik dní později vrátila na Zemi, zatímco Volkov a Kononěnko se mají vrátit až za několik měsíců. Přistání modulu na snímku nahoře proběhlo ke stykovacímu úseku Pirs (Molo). Posádka Expedice 17 včetně letového inženýra NASA Gregoryho Chamitoffa bude podnikat opravy ISS, bude zkoumat nové metody bydlení ve vesmíru a bude provádět výzkum, včetně výzkumu vlivu kosmické radiace na molekuly vitamínů.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Soyuz


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »