Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání zásobovací lodi u Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: ISS Expedition 16 Crew, NASA

Pohled z oken Mezinárodní kosmické stanice bere dech. Je možné vidět širou a barvitou Zemi, temnou oblohu a příležitostně také ke stanici vyslanou kosmickou loď. Počátkem minulého měsíce bylo možné uvidět kosmickou loď Sojuz TMA-12, která přivezla nejen zásoby, ale také tři nově příchozí. Ti tři noví astronauté byli velitel Expedice 17 Sergej Volkov, letový inženýr Oleg Kononěnko a účastnice letu So-yeon Yi. Yi se o několik dní později vrátila na Zemi, zatímco Volkov a Kononěnko se mají vrátit až za několik měsíců. Přistání modulu na snímku nahoře proběhlo ke stykovacímu úseku Pirs (Molo). Posádka Expedice 17 včetně letového inženýra NASA Gregoryho Chamitoffa bude podnikat opravy ISS, bude zkoumat nové metody bydlení ve vesmíru a bude provádět výzkum, včetně výzkumu vlivu kosmické radiace na molekuly vitamínů.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Soyuz


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »