Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání zásobovací lodi u Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: ISS Expedition 16 Crew, NASA

Pohled z oken Mezinárodní kosmické stanice bere dech. Je možné vidět širou a barvitou Zemi, temnou oblohu a příležitostně také ke stanici vyslanou kosmickou loď. Počátkem minulého měsíce bylo možné uvidět kosmickou loď Sojuz TMA-12, která přivezla nejen zásoby, ale také tři nově příchozí. Ti tři noví astronauté byli velitel Expedice 17 Sergej Volkov, letový inženýr Oleg Kononěnko a účastnice letu So-yeon Yi. Yi se o několik dní později vrátila na Zemi, zatímco Volkov a Kononěnko se mají vrátit až za několik měsíců. Přistání modulu na snímku nahoře proběhlo ke stykovacímu úseku Pirs (Molo). Posádka Expedice 17 včetně letového inženýra NASA Gregoryho Chamitoffa bude podnikat opravy ISS, bude zkoumat nové metody bydlení ve vesmíru a bude provádět výzkum, včetně výzkumu vlivu kosmické radiace na molekuly vitamínů.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Soyuz


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »