Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání zásobovací lodi u Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: ISS Expedition 16 Crew, NASA

Pohled z oken Mezinárodní kosmické stanice bere dech. Je možné vidět širou a barvitou Zemi, temnou oblohu a příležitostně také ke stanici vyslanou kosmickou loď. Počátkem minulého měsíce bylo možné uvidět kosmickou loď Sojuz TMA-12, která přivezla nejen zásoby, ale také tři nově příchozí. Ti tři noví astronauté byli velitel Expedice 17 Sergej Volkov, letový inženýr Oleg Kononěnko a účastnice letu So-yeon Yi. Yi se o několik dní později vrátila na Zemi, zatímco Volkov a Kononěnko se mají vrátit až za několik měsíců. Přistání modulu na snímku nahoře proběhlo ke stykovacímu úseku Pirs (Molo). Posádka Expedice 17 včetně letového inženýra NASA Gregoryho Chamitoffa bude podnikat opravy ISS, bude zkoumat nové metody bydlení ve vesmíru a bude provádět výzkum, včetně výzkumu vlivu kosmické radiace na molekuly vitamínů.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Soyuz


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »