Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Válka galaxií: M81 versus M82

Uznání: Rainer Zmaritsch & Amexander Goss

Vlevo, obklopena modrými spirálními rameny je spirální galaxie M81. Vpravo, označkovaná červenými mračny plynu a prachu je nepravidelná galaxie M82. Tento nádherný pohled ukazuje tyto obě mamutí galaxie zaklesnuté v gravitačním zápasu, který trvá už miliardy let. Gravitace z každé galaxie měla pro tu druhou po stovky miliónů let přiblížení výrazné důsledky. Gravitace z M82 nejspíše v M81 vyvolala hustotní vlny, jejich výsledkem je bohatost spirálních ramen M81. Ale M81 nechala v M82 bouřlivé hvězdotvorné oblasti a plynová mračna ve srážkách tak energetických, že tato galaxie září i rentgenově. Za několik málo miliard let zůstane jenom jedna galaxie.

Štítky: M82, M81, Interacting galaxies


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »