Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Titan ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Sonda Cassini i nadále pořizuje nádherné pohledy na Saturn a jeho měsíce. Sonda Cassini byla vypuštěna ze Země v roce 1997, na oběžnou dráhu Saturnu vstoupila v roce 2004 a ve znalostech lidstva o Saturnu, jeho rozsáhlých a složitých prstencích a jeho mnoha starých a otlučených měsících znamenala revoluci. Cassini záhy po dosažení Saturnu vypustil sondu Huygens, která přistála na největším Saturnovu měsíci Titanu a zpátky zpod jeho neprůhledné oblačné pokrývky odeslala snímky, které nemají obdoby. Nedávné radarové snímky ze sondy Cassini naznačují, že na Titanu jsou nejspíše jezera kapalného metanu a to ukazuje na komplexní počasí, kde asi prší chemikálie podobné benzínu. Na snímku nahoře z počátku roku je ve skutečných barvách vznešený Saturn a záhadný Titan.
Oprava: Na vhodnější překlad slova unprecedented upozornil Ivan Růžička

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »