Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Titan ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Sonda Cassini i nadále pořizuje nádherné pohledy na Saturn a jeho měsíce. Sonda Cassini byla vypuštěna ze Země v roce 1997, na oběžnou dráhu Saturnu vstoupila v roce 2004 a ve znalostech lidstva o Saturnu, jeho rozsáhlých a složitých prstencích a jeho mnoha starých a otlučených měsících znamenala revoluci. Cassini záhy po dosažení Saturnu vypustil sondu Huygens, která přistála na největším Saturnovu měsíci Titanu a zpátky zpod jeho neprůhledné oblačné pokrývky odeslala snímky, které nemají obdoby. Nedávné radarové snímky ze sondy Cassini naznačují, že na Titanu jsou nejspíše jezera kapalného metanu a to ukazuje na komplexní počasí, kde asi prší chemikálie podobné benzínu. Na snímku nahoře z počátku roku je ve skutečných barvách vznešený Saturn a záhadný Titan.
Oprava: Na vhodnější překlad slova unprecedented upozornil Ivan Růžička

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »