Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Titan ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Sonda Cassini i nadále pořizuje nádherné pohledy na Saturn a jeho měsíce. Sonda Cassini byla vypuštěna ze Země v roce 1997, na oběžnou dráhu Saturnu vstoupila v roce 2004 a ve znalostech lidstva o Saturnu, jeho rozsáhlých a složitých prstencích a jeho mnoha starých a otlučených měsících znamenala revoluci. Cassini záhy po dosažení Saturnu vypustil sondu Huygens, která přistála na největším Saturnovu měsíci Titanu a zpátky zpod jeho neprůhledné oblačné pokrývky odeslala snímky, které nemají obdoby. Nedávné radarové snímky ze sondy Cassini naznačují, že na Titanu jsou nejspíše jezera kapalného metanu a to ukazuje na komplexní počasí, kde asi prší chemikálie podobné benzínu. Na snímku nahoře z počátku roku je ve skutečných barvách vznešený Saturn a záhadný Titan.
Oprava: Na vhodnější překlad slova unprecedented upozornil Ivan Růžička

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »