Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Titan ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Sonda Cassini i nadále pořizuje nádherné pohledy na Saturn a jeho měsíce. Sonda Cassini byla vypuštěna ze Země v roce 1997, na oběžnou dráhu Saturnu vstoupila v roce 2004 a ve znalostech lidstva o Saturnu, jeho rozsáhlých a složitých prstencích a jeho mnoha starých a otlučených měsících znamenala revoluci. Cassini záhy po dosažení Saturnu vypustil sondu Huygens, která přistála na největším Saturnovu měsíci Titanu a zpátky zpod jeho neprůhledné oblačné pokrývky odeslala snímky, které nemají obdoby. Nedávné radarové snímky ze sondy Cassini naznačují, že na Titanu jsou nejspíše jezera kapalného metanu a to ukazuje na komplexní počasí, kde asi prší chemikálie podobné benzínu. Na snímku nahoře z počátku roku je ve skutečných barvách vznešený Saturn a záhadný Titan.
Oprava: Na vhodnější překlad slova unprecedented upozornil Ivan Růžička

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 156P/Russell-LINEAR

Snímek komety 156P. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa procházela souhvězdím Persea. Vzdálenost od Země 1.595 au, od Slunce 1.807 au. Rychlost pohybu po obloze 1.45 arcsec/min.

Další informace »