Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Titan ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Sonda Cassini i nadále pořizuje nádherné pohledy na Saturn a jeho měsíce. Sonda Cassini byla vypuštěna ze Země v roce 1997, na oběžnou dráhu Saturnu vstoupila v roce 2004 a ve znalostech lidstva o Saturnu, jeho rozsáhlých a složitých prstencích a jeho mnoha starých a otlučených měsících znamenala revoluci. Cassini záhy po dosažení Saturnu vypustil sondu Huygens, která přistála na největším Saturnovu měsíci Titanu a zpátky zpod jeho neprůhledné oblačné pokrývky odeslala snímky, které nemají obdoby. Nedávné radarové snímky ze sondy Cassini naznačují, že na Titanu jsou nejspíše jezera kapalného metanu a to ukazuje na komplexní počasí, kde asi prší chemikálie podobné benzínu. Na snímku nahoře z počátku roku je ve skutečných barvách vznešený Saturn a záhadný Titan.
Oprava: Na vhodnější překlad slova unprecedented upozornil Ivan Růžička

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »