Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory z vrcholu hory

Uznání a copyright: Alex Tudorica, Romanian Society for Meteors and Astronomy
Faculty of Physics, Bucharest University

Vrchol hory nad mračny a světlem znečištěnými městy byl dobrým místem pro pozorování letošního srpnového meteorického roje Perseid. Tento kompozitní obraz z jednoho z nejvyšších míst v Rumunsku, z vrcholu hory Omu (2507 m) v pohoří jižních Karpat zachycuje asi 20 jasných stop roje proti hvězdnaté noční obloze. Tento proud kosmických trosek, který roj vytváří, se skládá z částic prachu, které se pohybují po rovnoběžných drahách a následují orbitu svojí mateřské komety Swift-Tuttle. Perspektiva při pohledu k radiantu v souhvězdí Perseus způsobuje, že se rovnoběžné stopy meteorů zdají rozbíhat. Ale při pohledu na opačnou stranu od radiantu, jako na tomto pohledu, perspektiva způsobuje, že se stopy Perseid zdánlivě sbíhají v bodě pod obzorem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Perspective, Perseid, Romania


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »