Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory z vrcholu hory

Uznání a copyright: Alex Tudorica, Romanian Society for Meteors and Astronomy
Faculty of Physics, Bucharest University

Vrchol hory nad mračny a světlem znečištěnými městy byl dobrým místem pro pozorování letošního srpnového meteorického roje Perseid. Tento kompozitní obraz z jednoho z nejvyšších míst v Rumunsku, z vrcholu hory Omu (2507 m) v pohoří jižních Karpat zachycuje asi 20 jasných stop roje proti hvězdnaté noční obloze. Tento proud kosmických trosek, který roj vytváří, se skládá z částic prachu, které se pohybují po rovnoběžných drahách a následují orbitu svojí mateřské komety Swift-Tuttle. Perspektiva při pohledu k radiantu v souhvězdí Perseus způsobuje, že se rovnoběžné stopy meteorů zdají rozbíhat. Ale při pohledu na opačnou stranu od radiantu, jako na tomto pohledu, perspektiva způsobuje, že se stopy Perseid zdánlivě sbíhají v bodě pod obzorem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Perspective, Perseid, Romania


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »