Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa Perseidy

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com / TWAN)

V úterý se na časné ranní obloze jako součást každoročního meteorického roje Perseid zablesknul tento jasný a barevný meteor. Tento nádherný obraz je jedním z 350 snímků zachycených 12. srpna z národního parku Joshua Tree National Park v Kalifornii v USA. Perseidy vyvolává prach z komety Swift-Tuttle a na severní polokouli vytváří na letní obloze pravidelnou podívanou. Kometární prach se při svém vstupu do atmosféry rychlostí až 60 km/s vypařuje a vytváří viditelné stopy počínaje výškami asi 100 km. Tyto stopy pochopitelně směřují zpět do radiantu v souhvězdí Perseus, které tak dalo meteorům jméno. Na hvězdnatém pozadí zachyceném po západu Měsíce je vpravo vidět jasná Vega. Pod západním obzorem se rozprostírá slabý pás severní Mléčné dráhy.

Štítky: Meteorický roj, Perseid


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »