Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouk Anthe kolem Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikl tento neobvyklý částečný prstenec kolem Saturnu? Tento oblouk byl objeven minulý rok a teprve před dvěma měsíci ho do zřetelných podrobností zachytila družice Saturnu sonda Cassini. Jelikož je tento oblouk na stejné dráze jako měsíček Anthe, tak nejpravděpodobnější hypotéza tvrdí, že vznikl a je doplňován meteorickými impakty na Anthe. Podobné oblouky byly už objeveny i dříve, včetně oblouku spojovaného se Saturnovým měsíčkem Methone, jedním z oblouků spojovaných se Saturnovým prstencem G a několika oblouků obíhajících kolem Neptunu. Měsíc Anthe na snímku nahoře měří jenom dva kilometry a je vidět jako jasný bod u vrcholu Anthe oblouku. Kosmická sonda zachytila oblouk Anthe při průletu ve vzdálenosti 1.5 miliónu kilometrů od tohoto malého měsíčku.
Oprava:Na chybějící háček u slova měsíček upozornil 10.9. Josef Pavlík.

Štítky: Saturn, Cassini, Anthe arc


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »