Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouk Anthe kolem Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikl tento neobvyklý částečný prstenec kolem Saturnu? Tento oblouk byl objeven minulý rok a teprve před dvěma měsíci ho do zřetelných podrobností zachytila družice Saturnu sonda Cassini. Jelikož je tento oblouk na stejné dráze jako měsíček Anthe, tak nejpravděpodobnější hypotéza tvrdí, že vznikl a je doplňován meteorickými impakty na Anthe. Podobné oblouky byly už objeveny i dříve, včetně oblouku spojovaného se Saturnovým měsíčkem Methone, jedním z oblouků spojovaných se Saturnovým prstencem G a několika oblouků obíhajících kolem Neptunu. Měsíc Anthe na snímku nahoře měří jenom dva kilometry a je vidět jako jasný bod u vrcholu Anthe oblouku. Kosmická sonda zachytila oblouk Anthe při průletu ve vzdálenosti 1.5 miliónu kilometrů od tohoto malého měsíčku.
Oprava:Na chybějící háček u slova měsíček upozornil 10.9. Josef Pavlík.

Štítky: Saturn, Cassini, Anthe arc


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »