Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouk Anthe kolem Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikl tento neobvyklý částečný prstenec kolem Saturnu? Tento oblouk byl objeven minulý rok a teprve před dvěma měsíci ho do zřetelných podrobností zachytila družice Saturnu sonda Cassini. Jelikož je tento oblouk na stejné dráze jako měsíček Anthe, tak nejpravděpodobnější hypotéza tvrdí, že vznikl a je doplňován meteorickými impakty na Anthe. Podobné oblouky byly už objeveny i dříve, včetně oblouku spojovaného se Saturnovým měsíčkem Methone, jedním z oblouků spojovaných se Saturnovým prstencem G a několika oblouků obíhajících kolem Neptunu. Měsíc Anthe na snímku nahoře měří jenom dva kilometry a je vidět jako jasný bod u vrcholu Anthe oblouku. Kosmická sonda zachytila oblouk Anthe při průletu ve vzdálenosti 1.5 miliónu kilometrů od tohoto malého měsíčku.
Oprava:Na chybějící háček u slova měsíček upozornil 10.9. Josef Pavlík.

Štítky: Saturn, Cassini, Anthe arc


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »