Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tunguzka: Největší nedávný impakt

Uznání: Leonid Kulik Expedition, Wikipedia

Dokázal by toto udělat váš meteor? Nejsilnější přírodní výbuch v nedávné historii Země nastal 30. června 1908, když nad řekou Tunguzkou na Sibiři v Rusku vybuchnul meteor. Událost nad Tunguzkou s detonací s odhadovanou silou 1000 krát větší, než atomová bomba svržená na Hirošimu, srovnala se zemí stromy až 40 kilometrů daleko a otřásla zemí obrovským zemětřesením. Svědectví očitých svědků jsou ohromující. Snímek nahoře pořídila ruská expedice k Tunguzce skoro 20 let po této události a nalezla stromy ležící na zemi jako párátka. Odhadovaný průměr meteoru je v rozsahu od 60 do 1000 metrů. Nedávné důkazy naznačují, že kráter nedalekého jezera Cheko mohl být vytvořen tímto impaktem. Ačkoliv meteor velikosti Tunguzky by mohl srovnat se zemí i město, tak metropolitní oblasti zabírají tak malou část povrchu Země, že je takový přímý dopad poměrně nepravděpodobný. Pravděpodobnější je dopad do vody nedaleko města, který by vytvořil nebezpečnou cunami. Jedním z cílů moderní astronomie je nalezení objektů sluneční soustavy, které by mohly způsobit takovou devastaci, ještě před jejich dopadem na Zemi.
Oprava:Na překlep ve jménu Kulik upozornil 14.11 Alexej Šimeček

Štítky: Meteor, Tunguska, Impact event


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »