Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tunguzka: Největší nedávný impakt

Uznání: Leonid Kulik Expedition, Wikipedia

Dokázal by toto udělat váš meteor? Nejsilnější přírodní výbuch v nedávné historii Země nastal 30. června 1908, když nad řekou Tunguzkou na Sibiři v Rusku vybuchnul meteor. Událost nad Tunguzkou s detonací s odhadovanou silou 1000 krát větší, než atomová bomba svržená na Hirošimu, srovnala se zemí stromy až 40 kilometrů daleko a otřásla zemí obrovským zemětřesením. Svědectví očitých svědků jsou ohromující. Snímek nahoře pořídila ruská expedice k Tunguzce skoro 20 let po této události a nalezla stromy ležící na zemi jako párátka. Odhadovaný průměr meteoru je v rozsahu od 60 do 1000 metrů. Nedávné důkazy naznačují, že kráter nedalekého jezera Cheko mohl být vytvořen tímto impaktem. Ačkoliv meteor velikosti Tunguzky by mohl srovnat se zemí i město, tak metropolitní oblasti zabírají tak malou část povrchu Země, že je takový přímý dopad poměrně nepravděpodobný. Pravděpodobnější je dopad do vody nedaleko města, který by vytvořil nebezpečnou cunami. Jedním z cílů moderní astronomie je nalezení objektů sluneční soustavy, které by mohly způsobit takovou devastaci, ještě před jejich dopadem na Zemi.
Oprava:Na překlep ve jménu Kulik upozornil 14.11 Alexej Šimeček

Štítky: Meteor, Tunguska, Impact event


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »