Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tunguzka: Největší nedávný impakt

Uznání: Leonid Kulik Expedition, Wikipedia

Dokázal by toto udělat váš meteor? Nejsilnější přírodní výbuch v nedávné historii Země nastal 30. června 1908, když nad řekou Tunguzkou na Sibiři v Rusku vybuchnul meteor. Událost nad Tunguzkou s detonací s odhadovanou silou 1000 krát větší, než atomová bomba svržená na Hirošimu, srovnala se zemí stromy až 40 kilometrů daleko a otřásla zemí obrovským zemětřesením. Svědectví očitých svědků jsou ohromující. Snímek nahoře pořídila ruská expedice k Tunguzce skoro 20 let po této události a nalezla stromy ležící na zemi jako párátka. Odhadovaný průměr meteoru je v rozsahu od 60 do 1000 metrů. Nedávné důkazy naznačují, že kráter nedalekého jezera Cheko mohl být vytvořen tímto impaktem. Ačkoliv meteor velikosti Tunguzky by mohl srovnat se zemí i město, tak metropolitní oblasti zabírají tak malou část povrchu Země, že je takový přímý dopad poměrně nepravděpodobný. Pravděpodobnější je dopad do vody nedaleko města, který by vytvořil nebezpečnou cunami. Jedním z cílů moderní astronomie je nalezení objektů sluneční soustavy, které by mohly způsobit takovou devastaci, ještě před jejich dopadem na Zemi.
Oprava:Na překlep ve jménu Kulik upozornil 14.11 Alexej Šimeček

Štítky: Meteor, Tunguska, Impact event


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »