Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tunguzka: Největší nedávný impakt

Uznání: Leonid Kulik Expedition, Wikipedia

Dokázal by toto udělat váš meteor? Nejsilnější přírodní výbuch v nedávné historii Země nastal 30. června 1908, když nad řekou Tunguzkou na Sibiři v Rusku vybuchnul meteor. Událost nad Tunguzkou s detonací s odhadovanou silou 1000 krát větší, než atomová bomba svržená na Hirošimu, srovnala se zemí stromy až 40 kilometrů daleko a otřásla zemí obrovským zemětřesením. Svědectví očitých svědků jsou ohromující. Snímek nahoře pořídila ruská expedice k Tunguzce skoro 20 let po této události a nalezla stromy ležící na zemi jako párátka. Odhadovaný průměr meteoru je v rozsahu od 60 do 1000 metrů. Nedávné důkazy naznačují, že kráter nedalekého jezera Cheko mohl být vytvořen tímto impaktem. Ačkoliv meteor velikosti Tunguzky by mohl srovnat se zemí i město, tak metropolitní oblasti zabírají tak malou část povrchu Země, že je takový přímý dopad poměrně nepravděpodobný. Pravděpodobnější je dopad do vody nedaleko města, který by vytvořil nebezpečnou cunami. Jedním z cílů moderní astronomie je nalezení objektů sluneční soustavy, které by mohly způsobit takovou devastaci, ještě před jejich dopadem na Zemi.
Oprava:Na překlep ve jménu Kulik upozornil 14.11 Alexej Šimeček

Štítky: Meteor, Tunguska, Impact event


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »