Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M13: Velká kulová hvězdokupa v Herkulu

Uznání a copyright: Noel Carboni, Digitized Sky Survey

M13 je známa jako Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi. Tato soustava statisíců hvězd je jednou z nejjasnějších kulových hvězdokup na severní obloze. Hvězdy kupy vzdálené 25 000 světelných let se tísní v oblasti o průměru 150 světelných let, ale v blízkosti jádra kupy by se v krychli o hraně 3 světelné roky ocitlo přes 100 hvězd. Pro srovnání, nejbližší hvězda ke Slunci je více jak 4 světelné roky daleko. Tento krásný obrázek kupy kombinuje nedávné teleskopické snímky hustého jádra kupy s digitalizovanými fotografickými deskami pořízenými v letech 1987 až 1991 dalekohledem Samuela Oschina, přístrojem pro širokoúhlou přehlídku observatoře Palomar. Výsledný kompozit zvýrazňuje jak vnitřní i vnější oblasti této gigantické hvězdokupy. Vlevo nahoře od Velké kulové hvězdokupy M13 je vidět jedna ze vzdálených galaxií pozadí NGC 6207.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M13, NGC 205


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »