Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketové palivo

Uznání a copyright: Dave Kodama

Tento nádherný snímek Orionu ukazuje mladé hvězdy a kosmická mračna vodíku a plynu v tomto souhvězdí. Snímek pořídila 11. listopadu za hvězdami vedená kamera s filmem během asi 40 minutové expozice. Na snímku je Velká mlhovina v Orionu (poblíž centra), řetězec dobře známých mlhovin, který míří ke třem hvězdám pásu Oriona a velký půlkruhový oblouk známý jako Barnardova smyčka, který končí vpravo dole vedle modrého obra Rigel. Snímek šťastnou náhodou také zachytil jasný mrak kometárního tvaru, o němž není známo, že by patřil na oblohu mezi Orionovy slavné hvězdy a mlhoviny. Mraku si také všimli jiní pozorovatelé a tajemný mrak byl rozpoznán jako palivo vypuštěné z posledního stupně rakety použité pro umístění družice na geosynchronní dráhu. Vypuštěné palivo odráží sluneční světlo, začalo na západní straně hvězdného pole (vpravo) a pomalu se pohybovalo na východ a během expozice zesláblo, takže vytvořilo klínovitý pás.

Štítky: Souhvězdí, Orion, Raketa, Plume, Serendipity, Fuel dump


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »