Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barnardova smyčka kolem Oriona

Uznání a copyright: W. H. Wang (IfA, U. Hawaii)

Proč je kolem pásu Oriona bublina? Ačkoliv září jako emisní mlhovina, tak původ bubliny známé jako Barnardova smyčka, je neznámý. K hypotézám o vzniku patří větry z jasných hvězd Oriona a supernovy hvězd, které už dávno nejsou. Barnardova smyčka je příliš slabá na to, aby byla vidět neozbrojeným okem. Mlhovinu objevil teprve v roce 1895 E. E. Barnard při dlouho trvajících expozicích na film. Pás Oriona je vidět jako tři jasné hvězdy ve středu obrázku, horní dvě jsou o poznání víc modré. Hned napravo od nejspodnější hvězdy v pásu Oriona je v emisní mlhovině malý zářez, který se při vyšší zvětšení dá rozlišit jako mlhovina Koňská hlava. Napravo od hvězd pásu je jasná, slavná a fotogenická mlhovina Orion.

Štítky: Supernova, Orion, Barnard's Loop


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »