Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barnardova smyčka kolem Oriona

Uznání a copyright: W. H. Wang (IfA, U. Hawaii)

Proč je kolem pásu Oriona bublina? Ačkoliv září jako emisní mlhovina, tak původ bubliny známé jako Barnardova smyčka, je neznámý. K hypotézám o vzniku patří větry z jasných hvězd Oriona a supernovy hvězd, které už dávno nejsou. Barnardova smyčka je příliš slabá na to, aby byla vidět neozbrojeným okem. Mlhovinu objevil teprve v roce 1895 E. E. Barnard při dlouho trvajících expozicích na film. Pás Oriona je vidět jako tři jasné hvězdy ve středu obrázku, horní dvě jsou o poznání víc modré. Hned napravo od nejspodnější hvězdy v pásu Oriona je v emisní mlhovině malý zářez, který se při vyšší zvětšení dá rozlišit jako mlhovina Koňská hlava. Napravo od hvězd pásu je jasná, slavná a fotogenická mlhovina Orion.

Štítky: Supernova, Orion, Barnard's Loop


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »