Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M110: Satelit galaxie Andromeda

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT) & Giovanni Anselmi (Coelum Astronomia), Hawaiian Starlight

Naše Mléčná dráha není osamocena. Je součástí uskupení asi 25 galaxií známého jako Místní skupina. Mezi její členy patří Velká galaxie v Andromedě (M31), M32, M33, Velký Magellanův oblak, Malý Magellanův oblak, Dwingeloo 1, několik malých nepravidelných galaxií a mnoho trpasličích eliptických a trpasličích sferoidálních galaxií. Vpravo dole je vidět jeden z eliptických trpaslíků: NGC 205. Podobně jako M32, NGC 205 doprovází velkou galaxii M31 a na fotografiích ji lze někdy vidět jižně od středu M31. Tento snímek ukazuje, že NGC 205 je na eliptickou galaxii neobvyklá, protože obsahuje přinejmenším dvě prachová mračna (na 9 a 2 hodině, ale je obtížné je vidět) a známky nedávné tvorby hvězd. Tato galaxie se někdy nazývá M110, ačkoliv nebyla součástí Messierova původního katalogu.

Štítky: Andromeda, NGC 205, M110


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »