Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Rosetta proletěla kolem planetky Šteins

Uznání a copyright: Rosetta Team, ESA

Co je to za diamant na obloze? Při průletu vesmírem můžete někdy narazit na neobvyklý objekt. To se právě tento pátek přihodilo sondě ESA Rossetě při její cestě ke kometě Čurjumov-Gerasimenko v roce 2014. Sonda Rosetta prolétla kolem asteroidu 2867 Šteins z hlavního pásu, pořídila mnoho fotografií a některé z nich tvoří krátké video. Při prvním letmém pohledu Šteins vypadal jako pětikilometrový diamant, ale jak se Rosseta dostala blíž, tak se staly zřejmé krátery a rozsáhlejší útvary. Na sekvenci šesti snímků nahoře je na povrchu asteroidu pozoruhodný vertikální řetěz kráterů, který nejspíše způsobila řetězová srážka s proudem meteorů. Vesmírní vědci budou nyní studovat údaje o asteroidu Šteins, které sonda Rosetta pořídila, aby mohli lépe porozumět jeho složení, původu a proč asteroid odráží tak dobře světlo. Mezitím, co se budou pozemští vědci namáhat, tak bude Rosetta pokračovat v průletu naší sluneční soustavou, v listopadu 2009 opět proletí kolem Země, v červenci 2010 proletí kolem asteroidu 21 Lutetia a v listopadu 2014 na kometě Čurjumov-Gerasimenko konečně přistane.

Štítky: Rosetta, Asterois, Steins


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »