Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? Ačkoliv meteority padají na celém světě, tak obvykle se buď utopí na dně oceánu, nebo jsou pohřbeny posuvem terénu nebo se snadno zamění s pozemskými kameny. Na spodku Země ve východní Antarktidě ovšem zůstávají čisté a prázdné obrovské tabule modrého ledu. Při přechodu takové tabule tmavé kameny vyčnívají. Takové kameny jsou s vysokou pravděpodobností pravé meteority, kousky z jiných světů. Tyto meteority katapultoval z Měsíce, Marsu, nebo dokonce z nějakého asteroidu výbuch nebo impakt a nyní mohou poskytnout o těchto vzdálených světech a o ranné sluneční soustavě cenné informace. Malé týmy badatelů na sněžných skůtrech jich doposud našly tisíce. Na snímku nahoře prohledávají cestovatelé na ledu pole 25 kilometrů před Otway Massif v pohoří Transantarctic Mountain Range v antarktickém létě 1995-1996.

Štítky: Meteority, Antarktida, Blue ice


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »