Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? Ačkoliv meteority padají na celém světě, tak obvykle se buď utopí na dně oceánu, nebo jsou pohřbeny posuvem terénu nebo se snadno zamění s pozemskými kameny. Na spodku Země ve východní Antarktidě ovšem zůstávají čisté a prázdné obrovské tabule modrého ledu. Při přechodu takové tabule tmavé kameny vyčnívají. Takové kameny jsou s vysokou pravděpodobností pravé meteority, kousky z jiných světů. Tyto meteority katapultoval z Měsíce, Marsu, nebo dokonce z nějakého asteroidu výbuch nebo impakt a nyní mohou poskytnout o těchto vzdálených světech a o ranné sluneční soustavě cenné informace. Malé týmy badatelů na sněžných skůtrech jich doposud našly tisíce. Na snímku nahoře prohledávají cestovatelé na ledu pole 25 kilometrů před Otway Massif v pohoří Transantarctic Mountain Range v antarktickém létě 1995-1996.

Štítky: Meteority, Antarktida, Blue ice


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »