Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? Ačkoliv meteority padají na celém světě, tak obvykle se buď utopí na dně oceánu, nebo jsou pohřbeny posuvem terénu nebo se snadno zamění s pozemskými kameny. Na spodku Země ve východní Antarktidě ovšem zůstávají čisté a prázdné obrovské tabule modrého ledu. Při přechodu takové tabule tmavé kameny vyčnívají. Takové kameny jsou s vysokou pravděpodobností pravé meteority, kousky z jiných světů. Tyto meteority katapultoval z Měsíce, Marsu, nebo dokonce z nějakého asteroidu výbuch nebo impakt a nyní mohou poskytnout o těchto vzdálených světech a o ranné sluneční soustavě cenné informace. Malé týmy badatelů na sněžných skůtrech jich doposud našly tisíce. Na snímku nahoře prohledávají cestovatelé na ledu pole 25 kilometrů před Otway Massif v pohoří Transantarctic Mountain Range v antarktickém létě 1995-1996.

Štítky: Meteority, Antarktida, Blue ice


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »