Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? Ačkoliv meteority padají na celém světě, tak obvykle se buď utopí na dně oceánu, nebo jsou pohřbeny posuvem terénu nebo se snadno zamění s pozemskými kameny. Na spodku Země ve východní Antarktidě ovšem zůstávají čisté a prázdné obrovské tabule modrého ledu. Při přechodu takové tabule tmavé kameny vyčnívají. Takové kameny jsou s vysokou pravděpodobností pravé meteority, kousky z jiných světů. Tyto meteority katapultoval z Měsíce, Marsu, nebo dokonce z nějakého asteroidu výbuch nebo impakt a nyní mohou poskytnout o těchto vzdálených světech a o ranné sluneční soustavě cenné informace. Malé týmy badatelů na sněžných skůtrech jich doposud našly tisíce. Na snímku nahoře prohledávají cestovatelé na ledu pole 25 kilometrů před Otway Massif v pohoří Transantarctic Mountain Range v antarktickém létě 1995-1996.

Štítky: Meteority, Antarktida, Blue ice


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »